GeriEkonomi IŞİD'den petrol almıyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  13
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IŞİD'den petrol almıyoruz

IŞİD'den petrol almıyoruz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Türkiye IŞİD'den herhangi bir petrol almamıştır. Türkiye'nin 13 ayrı ülkeden bir hukuk devleti olarak aldığı petrol var. Bunun içerisinde Rusya, İran, Irak, Suudi Arabistan var, farklı ülkeler var. Türkiye'nin IŞİD gibi bir muhatabı yok" dedi.

Yıldız, Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Enerji Bakanı Kakhaber Kaladze ile başbaşa görüşmesi öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

"ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'ın IŞİD'in Türkiye ve Lübnan üzerinden petrol sattığı" yönündeki açıklamalarını değerlendirmesinin istenmesi üzerine Yıldız, şunları kaydetti:

"Bir algı oluşturulmasıyla alakalı gayretlere şahit oluyoruz. Türkiye IŞİD'den herhangi bir petrol almamıştır. Türkiye'nin 13 ayrı ülkeden bir hukuk devleti olarak aldığı petrol var. Bunun içerisinde Rusya, İran, Irak, Suudi Arabistan var, farklı ülkeler var. Türkiye'nin IŞİD gibi bir muhatabı yok. Petrol tedarikiyle alakalı bir muhatabı yok birçok açıdan muhatabı olmadığı gibi."

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli'nin kaçakçılık boyutunda da bu durumun gerçekleşmediğini açıkladığını aktaran Yıldız, şöyle devam etti:

"Kaçakçılık hiçbir zaman için meşru olmaz. Türkiye'nin bir hukuk devleti olarak, sınırlarına gümrük ile alakalı işlemlerini koyan bir ülke olarak IŞİD yapmadığında kaçakçılık meşru hale gelmez. Bizim kaçakçılıkla alakalı mücadelemiz yıllardan beri devam ediyor. Siyasi istikrarsızlıklardan kaynaklanan gerek Suriye, gerekse Irak'taki boşluğu doldurmak isteyebilirler. Ama bizim buna Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve devleti olarak herhangi bir müsamaha göstermemiz söz konusu olamaz. Kaçakçılıkla alakalı konuda sayın bakanımız gerekli açıklamaları yaptılar. Petrol ve ticareti, ister transit isterse Türkiye ile alakalı petrol ve ürünleri konusunda bizim IŞİD gibi bir muhatabımız olmaz. Böyle bir örgüte destek vermemiz söz konusu olmaz, destek veriyormuşuzcasına gösterilen çabalara da sayın cumhurbaşkanımız da değerli arkadaşlarımız da sert tepkilerini koydular."

IŞİD ile ilintilendirilmeye çalışılıyor olmasının Türkiye'nin imajının bozulmasına yönelik boş bir gayret olduğunu vurgulayan Yıldız, "Bizim şu anda yaklaşık 35 milyon tonluk ve 52 milyar dolarlık portföyün içerisinde günlük 2 milyon dolarlık geliri oluşturduğu iddia edilen IŞİD ile böyle bir işbirliği yapmamız zaten söz konusu olmaz" diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle