GeriEkonomi İshak Alaton'un sitemine ilginç cevap
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İshak Alaton'un sitemine ilginç cevap

İshak Alaton'un sitemine ilginç cevap
refid:17696689 ilişkili resim dosyası

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Makine Sektörü Strateji Belgesi'nin tanıtım töreninde bürokrasiden şikayet eden Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton'a ilginç bir yanıt verdi. Bakan Ergün, "Ankara artık siyasi tezgahları bıraktı, CNC tezgahları ile meşgul olmaya başladı" dedi.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Makine Sektörü Strateji Belgesi ‘nin tanıtım töreninde konuşan Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton, bürokrasiden dert yandı.

Alaton, “Ankara hızlı bir zihinsel devrim yaşamalı. Çünkü zenginlikte gecikmemizin birinci sebebi bürokratik ağırlığımızdır. 1950 ile 2000 yılları arasında Ankara bürokrasisi özel sektörün gelişmesine darbe vurdu. Almanya zenginleşirken, Türkiye'nin zenginleşmesi engellendi. Ben en çok buna üzülüyorum. Neden Türkiye zenginleşemedi, neden hala aç yatan insanlarımız var?

Sizlerin bürokratlar karşısında boynunuz bükük kalmasın. İnsan odaklı hizmet etme heyecanı duyan yeni bir bürokrasi zihniyeti, bürokratla vatandaş ilişkisini geliştirelim. Zaten görevi topluma hizmettir, biz de bunu bekliyoruz" dedi.

Bakan Ergün de Alaton şikayetlerine gönderme yaparak iktidara geldiklerinden bugüne kadar bürokrasiyi azaltmak amacıyla bir dizi çalışma yaptıklarını söyledi. Ergün ilginç bir anısını da anlatarak, “Ankara artık siyasi tezgahlarla değil CNC  tezgahlarla meşgul olan bir Ankara oldu” dedi. Ergün’ün şöyle konuştu:

"Gaziantep'teki makine sektörü toplantısında sabah kahvaltısı yapıyorduk, sektörde ilgili olmayan bazı bürokratlar da vardı. Kahvaltıda CNC tezgahların makine sektöründe ve tüm sektörlerdeki önemi üzerinde sohbet oluyordu. Biraz ileride bir bürokrat arkadaş yanındakine fısıldayarak soruyor, diyor ki 'Ağabey bu siyasi tezgah ne demek?'...

Çünkü Ankara hep siyasi tezgahlarla anılan bir yerdi. Artık Ankara siyasi tezgahları bıraktı, CNC tezgahlarla meşgul olmaya başladı. Bizim bürokrat arkadaşlarımız da, Sanayi Bakanlığı bürokratları da siyasi tezgahlarla değil CNC tezgahlarla meşguller. Onun için bu strateji belgeleri hazırlanabiliyor. Türkiye'nin her kademedeki bürokratik mantalitesi, siyasiler, sivil toplum örgütleri, şu siyasi tezgahları bir kenara hep beraber bir koyabilsek, CNC tezgahların önemini kavrayabilsek o zaman ülkemizi bugün bulunduğu noktadan çok daha ileri bir noktaya hep beraber taşıma imkanına sahip olacağız."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle