İşgücünde kadın rekoru

Şebnem TURHAN
15.12.2017 - 22:14 | Son Güncelleme:

12 aylık dönemde 1.2 milyon yeni istihdam yaratıldı. Türkiye İstatistik Kurumu verileri hem iş arayanların hem de işi olanların sayısının arttığını gösteriyor. Özellikle iş arayan ve işi olan kadınların sayısını gösteren işgücüne katılım oranı yükselerek yüzde 34.5’e rekor kırdı.

İSTİHDAM seferberliğinde yeni faza geçilirken 2017’deki olumlu verilerin gelişi sürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen gün yaptığı toplantıda ocaktan beri 1.5 milyon yeni istihdama ulaşıldığını belirtti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), dün açıkladığı verilere göre Eylül 2016’dan Eylül 2017’ye 1.2 milyon yeni istihdam yaratıldı. İşsiz sayısının 104 bin kişi azaldığı 1 yıllık dönemde işsizlik oranında da 0.7 puanlık iyileşme gözlendi. İşsizlik oranı ise yüzde 10.6 olarak belirlendi. İstihdamda öne çıkan sektör ise çevre, temizlik, güvenlik, çağrı merkezleri gibi sektörleri barındıran idari destek ve hizmet faaliyetleri oldu. Bu grupta istihdam geçen yılın eylül dönemine göre 139 bin kişi arttı. Ticarette de 109 bin kişilik artış var.

İŞGÜCÜ DE ARTIYOR

TÜİK, ağustos, eylül, ekim aylarını kapsayan eylül dönemi işgücü verilerini açıkladı. Buna göre istihdam edilenlerle işsizlerin oluşturduğu işgücü 32 milyon 215 bin kişiye yükseldi. İstihdam yani işi olanların sayısı da 28 milyon 797 bin olarak belirlendi. Ağustos döneminde iki veride de rekor kırılmıştı. İşsiz sayısında geçen yıla göre 104 bin kişi geriledi ve 3 milyon 419 bine indi. İstihdamdaki artış işgücündeki artıştan daha iyi olduğu için işsiz sayısında azalma yaşadık. Ancak, işgücüne katılım daha yavaş olsaydı çok daha hızlı bir işsizlik oranı düşüşü görülebilirdi.

İşgücünde kadın rekoru

İşgücünde kadın rekoru8.9 MİLYON KADIN

 İstihdamda kadınlar yerini güçlendirmeyi sürdürüyor. Geçen yılın eylül dönemine göre 490 bin kişilik istihdam artışı yakalayan kadınların işgücüne katılımında ise rekor kırıldı. İş arayan veya istihdamda olan kadın sayısı 10 milyon 470 bin oldu. Ve bu yüzde 34.5’lik istihdama katılım oranına işaret ediyor. Geçen yılın aynı dönemine göre 504 bin kişilik artış yaşandı. Bu rekora karşılık kadın istihdamı 8 milyon 907 bin olarak belirlendi. Kadın işsizlik oranında ise geçen yıl eylül dönemine göre 0.57 puanlık düşüş var. Kadınlarda işsizlik oranı yüzde 14.9.

 

GENÇ İŞSİZLİĞİNDE SIKINTI SÜRÜYOR

 

OLUMSUZ gelişme genç işsizliğinde. İşsizlik oranı gerilerken gençlerde işsizlik oranı geçen yıla göre iyileşme olmaması. Geçen yıl eylül döneminde yüzde 19.9 olan genç işsizlik oranı bu yıl yüzde 20’ye çıktı. Yani 15-24 yaş arası iş arayan dört gençten biri hala işsiz. Sektörlerde sadece finans ve kamu-savunma istihdamlarında azalma yaşandı. Finans sektörü 21 bin, kamu-savunma ise 9 bin kişilik kayıp verdi. Diğer her sektörde ise istihdam artışı yaşandı. Ancak imalat sanayiinde geçen yılın aynı dönemine göre 70 bin kişilik artış biraz hayal kırıklığı.

İşgücünde kadın rekoru

SON 24 SAATTE NE OLDU?

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı