GeriEkonomi İşe 120 milyon dolarla başlayacak ‘otomobil alışveriş merkezi’ kuracak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşe 120 milyon dolarla başlayacak ‘otomobil alışveriş merkezi’ kuracak

İşe 120 milyon dolarla başlayacak ‘otomobil alışveriş merkezi’ kuracak
refid:12949962 ilişkili resim dosyası

Keleşoğlu Group, İstanbul’daki Capacity, Flyinn, Metroport ve Historia alışveriş merkezine şimdi Beylikdüzü’nde bir “otomobil alışveriş merkezi” eklemeyi planlıyor. Keleşoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Keleş, “120 milyon dolara ilk bölümünü yapacakları merkezde aynı anda 3 bin otomobilin sergilenmesini öngördüklerini” söyledi.

İSTANBUL’daki Capacity, Flyinn, Metroport ve Historia alışveriş merkezleriyle öne çıkan Keleşoğlu Group, Beylikdüzü’nde bir “otomobil alışveriş merkezi” kurmak için kolları sıvadı. Keleşoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Keleş, apartman altı oto galerileri döneminin yakında kapanacağını belirterek, “Beylikdüzü’nde 190 dönümlük bir alanda içinde oteli de olan bir otomobil alışveriş merkezi kuracağız. Projenin ilk adımı için 120 milyon dolarlık yatırım yapacağız” dedi.

3 bin araç sergilenecek

Mustafa Keleş, biri yer altında olmak üzere 4 katlı yapmayı planladıkları otomobil alışveriş merkeziyle ilgili ilk planlarını şöyle anlattı: “Proje üzerinde çalışıyoruz. Kesin şeklini almış değil. Otomotiv şirketleriyle de görüşüyoruz. Pazarda 50’den fazla otomobil markası satılıyor. Biz gerek sıfır, gerekse ikinci el otomobillerin aynı merkezde toplanacağı bir alan oluşturmak istiyoruz. Bu merkezde aynı anda 3 bin otomobil sergilenecek.”

Şirketler nasıl bakıyor

Mustafa Keleş, “Otomobil markalarının kendi plazaları var, neden böyle bir merkeze girmek istesinler?” sorusunu şöyle yanıtladı: “Otomobil alıcısı bir merkeze girip, tüm markaları aynı anda görebilecek. İsterse test edebilecek. Servis hizmeti de aynı merkezde verilebilecek. Böyle bir merkeze vatandaşlar ilgi gösterir diye bekliyoruz. Vatandaşların ilgi göstereceği merkeze de otomobil firmaları elbette girmek istiyecek. Şu anda şirketlerle ön görüşmeler yapıyoruz. Alışveriş merkezimize kesin şeklini verirken, bu görüşmelerden edineceğimiz izlenimleri de dikkate alacağız.”

Çatısı test alanı olacak

Keleş, söz konusu alışveriş merkezinin çatısını otomobil test alanına dönüştürmeyi planladıklarını belirterek, şunları anlattı: “Bu projede, üç bankadan oluşan bir Arap ortağımız var. Ancak, çoğunluk hisse yüzde 65’le bizde olacak. Daha sonra aramıza yeni yabancı ortaklar alabiliriz. Bu merkeze yılda 6-10 milyon ziyaretçi çekebileceğimizi düşünüyoruz.”

Sosyologlardan görüş

Keleş, alışveriş merkezi, konut, rezidans projelerini ortaya çıkarırken artık sosyologlardan da görüş almaya başladıklarını ifade ederek, şunları dile getirdi: “Basit birer konut, alışveriş merkezi değil, yaşam alanları ürettiğimizi düşünüyoruz. O yüzden sosyologların, mevcut müşterilerin, potansiyel müşterilerin görüşleri bizim için çok önem taşıyor.”

Güneşli havada puslu görmek iyi değil

ÖNÜMÜZDEKİ dönemde yapacakları rezidansların dış cephesinde fark yaratmaya çalışacaklarını ifade eden Mustafa Keleş, “Mevcut rezidanslarda güneşli havada bile içerden dışarıya bakınca puslu görüyorsunuz. Biz bunu değiştirmek istiyoruz. Güneş ışığını kıran şeffaf cam, bu yönde bir çözüm olabilir. Bu konuda araştırmalarımızı yapıyoruz” dedi.

Gayrimenkul yatırım ortaklığı kuracak

MUSTAFA Keleş, Keleşoğlu Group bünyesinde bir gayrımenkul yatırım ortaklığı kurma çalışmalarının krize takıldığını belirterek, “Önümüzdeki dönemde gayrımenkul yatırım ortaklığımızı kuracağız. Uygun bir dönemde de halka açmayı düşünüyoruz” dedi.

Flyinn’de kiraları hiç değiştirmedik

İSTANBUL Florya’daki Flyinn Alışveriş Merkezi’ni 2001 krizi sırasında kiraya verdiklerini anımsatan Mustafa Keleş, şunları anlattı: “2008 yılı, Flyinn’de kira yenileme dönemiydi. 7-8 kiracımızın kirasını yükselttik. Tam o sırada global kriz patladı. Bunun üzerine onların kiralarındaki artışı da geri çektik. 2001 krizinde kiralamış olmak, Flyinn kiracıları için avantaj oldu.”

Alışveriş merkezi sayısı 6’ya çıkacak

İSTANBUL’daki Capacity, Flyinn, Metroport ve Historia’ya toplam 220 milyon dolar yatırdıklarını belirten Keleşoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Keleş, şunları söyledi: “Şu anda yapımı süren 2 alışveriş merkezimiz daha var. Onların toplam yatırım bedeli 140 milyon dolar olacak. Henüz proje aşamasındaki 2 alışveriş merkezimizi de 150 milyon dolara yapacağız. Böylece alışveriş merkezi sayımız 6’ya çıkacak.”

Alışveriş merkezi çocuklara ücretsiz İngilizce öğretecek

FORUM Mersin’de alışverişe gidenlerin çocuklarına bedava ingilizce eğitimi verilecek 12 derslik açılıyor. 1 Aralık’ta başlayacak uygulama Deulcom International ve Multi Turkmall işbirliği ile gerçekleşecek ve Türkiye genelindeki Forum AVM’lere başarılı bulunursa da Avrupa genelindeki Forum AVM’lere yayılacak. Projenin ilk uygulama yeri olacak Forum Mersin’de bu proje için 12 sınıflı bir ‘dersane’ kuruldu. Deulcom International Yönetim Kurulu Başkanı Baybars Altuntaş, yerli ve yabancı uzman eğitmenler tarafından İngilizce eğitimi verilecek çocuklar için önce seviyelerin belirleneceğini 3, 4 ve 5’inci sınıf yaş gruplarındaki çocukların dil seviyelerini esas alarak 15 kişilik sınıflarda eğitim vereceklerini açıkladı.

Merkezimiz projeyi çok beğendi

MULTI Turkmall Alışveriş Merkezleri Genel Müdürü Murat Sekmen, “Türkiye’de Avrupa’da ilk kez bir AVM içine eğitim kurumu soktuk. Ailenin büyükleri alışveriş yaparken çocukları İngilizce öğrenecek. Mersin Forum’daki uygulama ‘pilot’ uygulama olacak. Projeyi Hollanda’ya yani şirketimizin ‘merkezine’ de anlattık. Çok beğenildi” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle