GeriEkonomi İşçilerden Ekonomik ve Sosyal Konsey'i boykot sinyali
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşçilerden Ekonomik ve Sosyal Konsey'i boykot sinyali

Emek Platformu Başkanlar Kurulu, kademeli emeklilik konusunda hükümetin diyalogu reddeden tutumu devam ettiği müddetçe Türk-İş, Hak-İş ve DİSK genel başkanlarının Ekonomik ve Sosyal Konsey Toplantısı'na katılmayacaklarını bildirdi.

İşçi ve memur sendikaları ile sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu Emek Platformu Başkanlar Kurulu'nun, 15 Ocak Salı günü yaptığı toplantının sonuç bildirisi açıklandı.

Bildiride, ülkenin çok zor bir dönemden geçtiği, hükümetin ise bu durum karşısında IMF ve Dünya Bankası'nın isteklerini yerine getirecekyasal düzenlemeleri "yıldırım" hızıyla gerçekleştirdiği kaydedilerek, ülkenin ve halkın geleceğinin ipotek altına sokularak alınan dış borçların bir avuç rantiyeye aktarıldığı, çalışanların "alınteri" olan tasarruf birikimlerinin gittikçe eridiği ve bunlarınödenmesi konusunda hükümetin bir adım bile atmadığı ifade edildi.

İŞŞİSLİK SİGORTASI KANUNU DAYATILIYOR

Hükümetin, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'nun iptal edilen geçiş süreci ile ilgili sosyal taraflara danışmadan yeni bir tasarı hazırladığı ve bu konuda dayatmacı bir tutum sergilediği belirtilen bildiride, şöyle denildi:

"Söz konusu tasarı, Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilen düzenlemeyle aynı iptal gerekçelerine sahip olmakla birlikte, kayıpları geri getirmemekte, bunun ötesinde emekliliğe dair bazı hak kayıplarına sebebiyet vermektedir. Bu konuda Emek Platformu'nu oluşturan kuruluşların tavrı kesindir. Hükümetin diyalogu reddeden bu tutumu devam ettiği müddetçe Türk-İş, Hak-İş ve DİSK genel başkanları Ekonomik ve Sosyal Konsey Toplantısı'na katılmayacaklardır."

Bildiride, İş Güvencesi Yasa Tasarısı'na ilişkin verilen sözlerin yerine getirilmediği belirtilerek, tasarının bir an önce TBMM'ye sevk edilmesi istendi. Bildiride, kamu çalışanları sendikalarının örgütlenmesine yönelik, siyasetin ve kamu yöneticilerinin baskı ve müdahalelerinin engellenmesi için gerekli tedbirlerin bir an önce alınması, seçim ve siyasi partiler yasaları demokratikleştirilerek, erken genel seçimlere gidilmesi gerektiği kaydedildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle