İşçi-memurdan genel grev provası

Hürriyet Haber
18.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

İşçi ve memur, ücret zamları ve Sosyal Güvenlik Reformu'nu protesto eylemlerini dün de sürdürdü. Dün en geniş katılımlı eylem İstanbul'da gerçekleşti. Türk-İş, Hak-İş, DİSK, KESK ve Türkiye Kamu-Sen ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarına üye çalışanlar, ‘‘Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı’’ ile kamu çalışanlarına yapılan ücret zamlarını protesto etmek için Çağlayan'daki Abide-i Hürriyet Meydanı'nda ‘‘Mezarda Emekliliğe Hayır’’ mitingi düzenlediler.

Türk-İş, Hak-İş, DİSK, KESK, Türkiye Kamu-Sen, Memur-Sen, Türkiye İşçi Emeklileri Cemiyeti, Tüm İşçi Emeklileri Derneği, Tüm Bağ-Kur Emeklileri Derneği, TMMOB, Türk Diş Hekimleri Birliği, Türk Eczacılar Birliği, Türk Tabipler Birliği, Türk Veteriner Hekimleri Birliği ve TÜRMOB ile çeşitli siyasi partilere üye yaklaşık 15 bin işçi ve memur, Piyalepaşa Bulvarı ve Şişli'den iki kol halinde 1 saat süren yürüyüşün ardından miting alanında toplandı.

Perpa önündeki Piyalepaşa Bulvarı'nda saat 09.00'dan itibaren toplanan DİSK, KESK, Memur-Sen, ÖDP, Eğitim-Sen, HADEP ve EMEP üyesi binlerce işçi ve memur ile Şişli'de toplanan Türk-İş, Hak-İş, Türkiye Kamu-Sen ve diğer sivil toplum kuruluşları üyeleri, saat 11.00'de mitingin yapılacağı Abide-i Hürriyet Meydanı'na doğru iki koldan yürüyüşe geçti.

Piyalepaşa Bulvarı'nda toplanan çalışanlar, ‘‘Sosyal güvenliğin tasfiyesine ve mezarda emekliliğe hayır’’, ‘‘İşsizlik sigortası istiyoruz’’, ‘‘Bakan istifa’’, ‘‘Hükümet SSK'dan elini çek’’ ve ‘‘İşçi düşmanlarına oy yok’’ yazılı döviz ve büyük boy pankartlar taşıdılar. İşçi ve memurlar sık sık da ‘‘Genel grev, genel direniş’’, ‘‘İşçi memur el ele, genel greve’’, ‘‘Mezarda emekliliğe hayır’’, ‘‘SSK halkındır, satılamaz’’ şeklinde slogan attılar.

Yürüyüş kolunun en önünde DİSK Genel Başkanı Vahdettin Karabay, DİSK Genel Sekreteri Murat Tokmak, KESK Genel Başkanı Siyami Erdem, EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel ve DİSK eski genel başkanlarından Kemal Türkler'in eşi Sabahat Türkler yer aldı.

DİĞER İLLERDEKİ EYLEMLER

Bu arada, Hükümete öfke Anadolu'da da sürdü. Kocaeli'nde düzenlenen mitingde, işçi ve memurlar maket tabutların önünde temsili cenaze namazı kıldılar, sık sık hükümeti yuhaladılar. Mitingde bir işçinin de, ‘‘Tasarıyı yazan tosun 'Okuyan'a işçiler.....’’ yazılı pankart taşıdığı dikkati çekti. Anıtpark Meydanı'ndaki mitinge, DİSK Genel Başkanı Vahdettin Karabay, KESK Genel Başkanı Siyami Erdem, Selüloz-İş Sendikası Genel Başkanı Ergin Alşan, Özçelik İş Sendikası Genel Başkanı Recai Başkan ile diğer sendikaların temsilcileri katıldı. Konya'daki mitinge ise Türk Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay ile Memur-Sen Genel Başkanı Akif İnan'ın da katıldı.Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı