GeriEkonomi İşçi-işveren dengesi bozulmasın, 1980 öncesine dönülmesin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşçi-işveren dengesi bozulmasın, 1980 öncesine dönülmesin

İşçi-işveren dengesi bozulmasın, 1980 öncesine dönülmesin
refid:19728023 ilişkili resim dosyası

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e çalışma hayatını düzenleyecek yasalarla ilgili isteklerini anlatan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Toplu İş İlişkileri Kanunu’nun işverene çok ciddi maliyetler ve büyük sorunlar getireceğini belirterek, tasarıların çalışma yaşamındaki barışı tehlikeye atacağını söyledi.

Büyükekşi, “1980 öncesi dönemde üretimi öldüren zorlu koşulların tekrar gündeme gelmesini istemiyorsak bu taslak metnin tekrar revize edilmesini istiyoruz” derken, Bakan Çelik de diyalog merkezli çalışmaları sürdürdüklerini belirtti.
TİM Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı’na ilk kez katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise şöyle konuştu: “Çalışma hayatındaki barış son derece önemlidir. Bu bakış açısı çerçevesinde diyalog merkezli çalışmalarımızı özellikle son 7 aydır yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Gelinen noktada çok marjinal düşünce sahiplerinin dışında Türkiye’de emek ve sermayenin bir çatışmadan yana olmadığı inancı  içerisindeyim. Çatışmanın kimseye faydası yoktur. Biz 74 milyon olarak bu  marjinal noktalar üzerinden düzenlemeleri yapamayız ama hiçbir olumsuzluk da gözardı edilmeyecektir.”     

Kıdem tazminatını çözmek zorundayız

TİM’in kıdem tazminatı fonunun hayata geçirilmesini talep etmesine de yanıt veren Faruk Çelik, “Konuyu işvereni ve firmaları sıkıntıya sokacak bir sorun alanı olmaktan çıkarmalıyız. Kıdem Tazminatı Fonu, rekabet gücünü zayıflatmayacak, istihdamı artıracak bakış çerçevesinde ele alınmalı. İşçiyi terk etmiş, sahipsiz bırakmış bir anlayış  içinde değil, kuralların net bir şekilde konulduğu bir düzenlemeyi  gerçekleştirmemiz gerekiyor. Kıdem tazminatı konusundaki kararlığımızı burada bir  kez daha tekrarlamak istiyorum. Türkiye, artık bu konuya son noktayı koymak zorundadır” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle