GeriEkonomi İşçi ikramiyeleri ödeniyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşçi ikramiyeleri ödeniyor

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, işçi ikramiyelerinin bayramdan önce ödenmesi konusunda, Başbakan Erdoğan'a destek vererek ''Sayın Başbakanımız ne derse o olur'' dedi.

Unakıtan, Uluslararası Finans Kurumu IFC tarafından düzenlenen ''Mikrofinans: Global Deneyimler ve Türkiye İçin Öneriler'' konulu toplantıya katıldı.

Toplantıdan çıkışında gazetecilerin 3 Kasım seçimlerine yönelik yaşanan gelişmelerle ilgili soruları üzerine, şu yanıtı verdi: ''Ben Maliye Bakanıyım. Seçime bakmam. Ama her şeyin bir maliyeti var. Onu bilirim. Herkes ona göre iyi hesaplasın. Türk milletine lüzumsuz maliyetler yüklemenin alemi yok. Ben onu uyarmak mecburiyetindeyim. Para durumuna bakarım, maliyetine bakarım. Ne getirir, ne götürür ona da bakarım. O bakımdan çok şeyler götürür bu iş. Yani ona dikkat etmek lazım.
 
Türkiye ekonomisi istikrar istiyor. Siyaset, istikrar istiyor. Çünkü yabancı sermaye de, yerli sermaye de, yatırım ortamı ekonomik ve siyasi istikrardan geçer.''

Bir gazetecinin ''Bir seçimin gündeme gelmesine ilişkin dışarıdan aldığınız tepkiler ne?'' sorusunu da Unakıtan, ''Bundan önceki yurtdışı gezilerimde yabancı yatırımcılar (Türkiye'ye ne zaman geleceğiz) diye bakıyorlardı. O durumlardaydık. Ama yeni durum ne getirir, ne götürür onu bilemiyorum'' diye yanıtladı.
   
İŞÇİ İKRAMİYELERİ

Maliye Bakanı Unakıtan, ''İşçi ikramiyelerinin bayramdan önce verilmesi söz konusu mu?'' sorusunu da, ''Sayın Başbakanımız ne derse o olur'' yanıtını verdi.

Kemal Unakıtan, bir başka soru üzerine de, bütçe çalışmalarının iyi gittiğini, artık çalışmaların sonuna gelindiğini bildirdi. Unakıtan bir başka soru üzerine de, mikro kredi konusunda da hükümet olarak muhakkak bir katkılarının olacağını söyledi.

Bununla ilgili olarak Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Aziz Akgül ile görüşmeleri gerektiğini belirten Unakıtan, bu konuyu bütçecilerle de ele alacaklarını kaydetti.

Kendisine verilen bilgilere göre, mikro kredi uygulamasının çok başarılı gittiğini, şu ana kadar 84 kişiye kredi verildiğini anlatan Unakıtan, şunları söyledi: "Çok çeşitli konularda verilmiş, içerisinde verilen parayla çamaşır makinesi alıp ücret karşılığında çamaşır yıkayıp verenden tut, lahmacun yapana kadar var. Geri dönüşler haftalık olarak da tahsil ediliyor. Geri dönmelerdeki oran yüzde 98. Fevkalade güzel bir netice alınmış. Bu tabii giderek artırılacak. Buna da hükümet olarak, devlet olarak bizim katkımız olacak. Hatta tanıdığımız kimselere de söyleyeceğiz ki, onlar da buralara gerekli yardımları yapabilirler diye.''

"EN ÖNEMLİ MESELE İŞSİZLİK"
   
Toplantıyı düzenleyenleri kutlayan Unakıtan, ''çeşitli zamanlarda, çeşitli platformlarda zaman zaman zenginlerin akıllarına fakirler gelmiştir. Boş kaldıkları zaman yine de geliyor ama umumiyetle gelmiyor. Fakirler kimsenin aklına gelmiyor dolayısıyla bu toplantı çok önemli'' şeklinde konuştu.

Mikrofinans uygulamalarının alışılagelmiş krediler olmadığına işaret eden Unakıtan, şöyle dedi: ''(Öyle bir parayı birisine versen ne olur, vermesen ne olur) derler. 200-500 milyon lira arasında para verilmiş bundan önceki uygulamalarda. Bu para bugün kimisinin eğlence, kimisinin taksi parası...Ama o para bir hayatın idame ettirilmesini sağlıyor. Bir insanın açlığını giderecek yardım oluyor. Biz hükümet olarak, Maliye Bakanı olarak, bu projeden hem duygulanıyorum ve herşeyiyle yanında olduğumuzu beyan etmek istiyorum.''

Bu uygulamalarla ilgili, kar amacı gütmeyen çeşitli kurumların faaliyet göstereceklerini ve organizasyon oluşturacaklarını ifade eden Unakıtan, bunların her türlü faaliyetlerini vergiden muaf tutulacaklarını bildirdi.
  
Finans kuruluşlarının da bu işi devam ettireceklerini kaydeden Unakıtan, hükümet olarak bu uygulamayı desteklemek için ellerinden geleni yapacaklarını anlattı.
   
''AÇ KİMSELERE EKMEK KAPISI AÇMAK ÇOK ÖNEMLİ''
 
Türkiye'de şimdiye kadar desteklenmiş ve boşa gitmiş pek çok proje bulunduğuna da işaret eden Unakıtan, özelleştirmeyle ilgili gezdiği tesisler arasında, 40 milyon dolar yatırılıp, bitirildiği gün bir işe yaramadığı anlaşılmış yerler bulunduğunu söyledi.
  
Unakıtan, ''Şimdi 40 milyon doları ben bu mikrofinans için versem, kimbilir kaç bin kişiye bir ekmek kapısı olacak. Yani yapmış olduğumuz israfın fırsat maliyetleri nelerdir, bir düşünsek ne kadar büyük yanlışlar yapıyoruz. Fakire, yoksula yardım etmek, aç kimselere ekmek kapısı açmak çok önemli'' diye konuştu.
  
Maliye Bakanı Unakıtan, kendisinin de bir zamanlarda aralarında zengin kişilerin bulunduğu arkadaşlarıyla belirli bir fon oluşturduklarını ve 20-30 kişiye belli paralar dağıttıklarını anlatarak, şöyle devam etti:

''O paraları bekliyoruz gelecek diye. Gelen, giden yok. Ne oldu? (Abi iyi gitmedi işler) diyor. Öyle düşündük olmadı, böyle düşündük olmadı. Velhasıl beş kuruş para toplayamadık. O fon orada gitti. Helal olsun ama toplayamadık. Şimdi burada eğitim de veriliyor. Demek ki bu işi daha bilimsel organize yapınca oluyor.''
  
Mikro kredi uygulamasının Türkiye'de öncüsü olan Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Aziz Akgül'ün, devlet-hükümet olarak destekçisi olduklarını vurgulayan Unakıtan, ''Bütçemiz hassas bir bütçe. Kolay kolay da israfa vermiyoruz ama böyle yerlere de herhalde birşeyler aktaracağız'' dedi.
   
''TÜRK MİLLETİ HENÜZ FAKİRLİKTEN KURTULMUŞ DEĞİL''
 
Maliye Bakanı Unakıtan, vergilerin, maliye politikalarının sosyal yönünün de bulunduğunu, belli kesimlerden daha fakir kesimlere transfer yapma görevinin bulunduğunu dile getirirken, şöyle dedi:

''Türkiye'de milli gelirimiz 3 bin dolar seviyesinde... Çok düşük.Ve bölgesel farklılıklar çok fazla. Bin doların altında olan yerlerimiz var. Günde 1-2 dolar harcama yapamayan insanlarımız var. O imkanları yok. Dolayısıyla Türk milleti fakir nedir, kimdir, fakirlik nedir çok iyi bilir. Kendinden bilmese bile yakınından bilir. Türk milleti henüz fakirlikten kurtulmuş değil. Hükümet olarak gayretimiz, Türk milletinin refah seviyesini, gelir düzeyini artırmak. Onun için bu mali politikalara, mali disipline riayet ediyoruz. Onun için istikrarlı ekonomik büyümeye çok önem veriyoruz. Ve ekonomik politikalarda ödün vermeksizin, popülizme sapmadan devam etmek istiyoruz. ''

Hükümetin önünde duran en önemli meselenin işsizlik olduğunu da bildiren Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ''Meclimiz açıldı. Hemen getireceğimiz kanunlardan birisi, gelir düzeyi 1500 doların altında olan yerlere özel teşvikler getirmek. Onunla ilgili çalışmalarımız hemen hemen bitti. Gayemiz oralarda 1.500 doların altında olan yerlerde yatırımı teşvik etmek, işsizliği azaltmak ve o fakir insanlara, o garip insanlara iş kapıları açabilmek'' diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle