GeriEkonomi İşadamlarını incitmeyin karınca duasını bırakın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşadamlarını incitmeyin karınca duasını bırakın

Ecevit'ten yargıya ve bankalara uyarı

TOBB ile biraraya gelen Başbakan Bülent Ecevit, banka operasyonlarında işadamlarına yönelik incitici muameleden rahatsız olduklarını belirterek, ‘‘Bu konuda ilgilileri uyardık’’ dedi. Ecevit, ‘‘bankaların sözleşmelerindeki karınca duası görüntüsünün ortadan kaldırılmasını’’ istedi.

BAŞBAKAN Bülent Ecevit, banka kredi sözleşmelerinin ‘‘karınca duası' görüntüsünden kurtarılmasını istedi. Banka operasyonları sırasında işadamlarına yapılan muameleden rahatsız olduklarını söyleyen Ecevit, bu konuda yetkililerin uyarıldığı açıkladı.

Başbakan Ecevit, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Hüsamettin Özkan ile dün Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) aylık toplantısına katıldı. Ekonomiye katkılarından dolayı plaketle ödüllendirilen Ecevit ve Özkan'a ekonomik krize kalıcı çözüm önerilerini içeren bir rapor sunuldu. Miras'ın bu raporu okumasının ardından Ecevit, Türk ekonomisindeki son gelişmeleri özetleyen bir konuşma yaptı. Cari açıkta 2001 yılı hedefine ulaşılabilmesi için bütün önlemlerin şimdiden alınmaya başlandığını söyleyen Ecevit, 2001 yılı bütçe hedefleriyle birlikte ‘devletin iki yakasının biraraya getirilmesi bakımından önemli bir adım atılmış olacağını' söyledi. Ecevit, bütçe açığının yarı yarıya azalmasının öngörüldüğünü söyleyerek, ‘‘2000 yılında Türkiye her 100 lira vergi gelirinin 86'sını faize harcamışken, 2001 yılında bu miktar 52.5 liraya düşecektir’’ dedi.

RAHATSISIZ, UYARDIK

Bankacılık sektörünün, daha önce çok kárlı yöntemlere öncelik tanımaları nedeniyle reel sektöre beklenen katkıyı uzun süre sağlayamadığını vurgulayan Ecevit, şöyle konuştu:

‘‘Biz BBDK'nın işlemeye başlamasıyla bankacılığın yapısal değişim geçireceğini umuyoruz. Hastalıklı veya sakat bankaların üzerine eğilirken bankacılık sektörünün tüm mensuplarını panik içine sürüklememek gerektiğine inanıyoruz. Bu yönde adımlar atmaya başladık.’’

Yargıya teslim edilmek üzere alınan bazı işadamlarının gördüğü muamelelerin kendilerini de rahatsız ettiğini söyleyen Ecevit, bu konuda Özkan ile birlikte ilgilileri uyardıklarını ve uyarmaya devam edeceklerini söyledi. Değişiklik ortamının da başladığını belirten Ecevit, yolsuzluk ve yasadışı işlemler için gereken her türlü tedbirin işadamlarını incitmeden alınması gerektiğini bildirdi.

KARINCA DUASI

Miras'ın ‘‘karınca duası’’ olarak nitelendirdiği banka kredi sözleşmelerine kendisinin de aklının ermediğini savunan Ecevit, şu değerlendirmeyi yaptı:

‘‘Girişimcilerimiz okuyan, yazan, iyi eğitim görmüş kimselerdir. Ama bankalarımız kendilerine bir kağıt uzattıkları zaman yeterince incelemeden imzalıyorlar. Ondan sonra bunun olumsuz etkileriyle karşılaştıklarında üzülüyorlar’’Bankaların, verdikleri krediyi geri çağırmalarının hiç bir hukuk devletinde mazur görülmeyecek bir uygulama olduğunun altını çizen Ecevit, ‘‘Herşeyi devletten beklememek gerekir. Bu karınca dualarına artık son verilmesini değerli girişimcilerimizden beklmiyorum’’ dedi.

KRİZ BİZİ ÜZDÜ

Son krizin kendilerini çok üzdüğünü ve kaygılandırdığını söyleyen Ecevit, ‘‘Gerçek nedenleri olmayan bir krizdi bu. Sanırım etkenlerinden birisi de Türkiye'de uzun yıllar boyunca bir kronik enflasşyon sürecinin yaşanmış olması ve bu sürecin de kendi enflasyon lobisini yaratmış olmasıydı’’ yorumunda bulundu. Ecevit şöyle konuştu:

‘‘Çok şükür ekonimimiz bütün yapısal aksaklıklara rağmen özünde sağlam oludğu için ve çok iyi yetişmiş sektör girişimçilerimiz olduğundan kriz 15-20 gün içinde sona erdi. Şimdi çok hassas dönemden geçiyoruz. IMF ile anlaşmaya yeni boyutlar eklendi ve 10 milyar doları aşan kredi olanağını çok iyi, çok sorumluca değerlendirmemiz gerekiyor. Hükümet bunun bilincinde.’’

Patronlar neler istedi?

TOBB Başkanı Fuat Miras tarafından Başbakan Bülent Ecevit'e verilen rapoda, iş dünyasının başlıca talepleri şöyle:

Bankaların kuruluş amacına bağlı olarak topladıkları fonların nasıl kullandırılacağı yeniden tanımlansın.

Bankalar karınca duası biçiminde hazırladıkları kredi sözleşmelerinin arkasına sığınarak işletmelere ve işadamlarına verdikleri kredi faizlerini, kriz ve piyasa koşullarını öne sürerek vadesi dolmadan değiştiriliyor.

Yüzde 50 ile verilen krediyi, kısa süreli kriz anında, yüzde 2000 faizli krediye dönüştürmek bankacılık değildir. Bunu önleyecek yasal düzenleme bir an önce yapılsın.

Bankaların farklı ekonomik alanlarda faaliyet göstermelerini engelleyecek yasal düzenleme gerçekleştirilsin.

Sıfır bazlı bütçe hazırlanarak gereksiz harcamalar ortadan kaldırılmalı.

Ek vergi ve asgari geçim standardı gibi uygulamalar kaldırılmalı.

Gıda ve giyeceklerden başlayarak KDV oranları aşağı çekilmeli ve sigorta prim oranlarının yeniden düzenlenmeli.

Özel tüketim vergisi esas olarak Türkiye'de üretimi olmayan lüks ithal malları kapsamalı.

Eximbank kredilerinin süreleri bir ay uzatılmasına rağmen, KDV iadeleri normal düzene dönüncüye kadar bu sürenin üçer aylık dönemler itibariyle ertelenmesi uygun olacaktır.

Kamu bankaları hızla özelleştirilmeli.

Bankalara aldıkları sendikasyonların belirli bir oranını KOBİ'lerin ihracatına ayırması zorunluluğu getirilmeli.

Miras: Bankaların kulağını çekin

TOBB Başkanı Fuat Miras hükümetin yetkili bakanı başkanlığında Bankalar Birliği Yönetim ve Denetim Kurulu ile biraraya gelme talebinde bulundu. Miras,‘‘Karınca duasıyla yazılanların olumsuzluklarını biliyoruz. Denize düştük yılana sarılıyoruz. Bunun düzeltilmesi ve reel sektöre yansımaması için sizin hakemliğinizde vakit geçirmeden biraraya gelelim’’ dedi. Bunun üzerine Ecevit'in ‘‘Her alan özelleştiriliyor ve özerkleştiriliyor. Bizim de yetkilerimiz sınırlanıyor. Ama elimizden geleni yaparız’’ sözleri salonda gülüşmelere neden oldu. Miras, ‘‘Siz Türkiye'nin otoritesisiniz. Eğer geçenlerde yaptığınız gibi sistem uygulaması dolayısıyla onların kulağını çekerseniz bizi zahmetten kurtarırsınız.’’

Programdan ödün verilmeyecek

BAŞBAKAN Bülent Ecevit, ekonomideki son gelişmeleri ve porjeksiyonlarını anlattığı konuşmasında şu konuların altını çizdi:

Gelirler ve harcamalarda öngörülen hedeflere ulaşılacağı, hatta hedeflerin aşılacağı belli oldu. Enflasyonda son 13-14 yılın en düşük düzeyine ulaşıldı. GSMH'de yılın ilk 9 ayında yüzde 5.4 artış sağlandı. Tüketimin artması ve doların Euro'ya göre fazla değer kazanması, ithalatın artması, cari işlemler açığının hedeften daha yüksek çıkmasına yol açtı.

Yapılan düzenlemelerle bankacılık sektörünün sağlığına kavuşması, yani reel sektöre fon yaratır duruma gelmesi öngörülüyor. Ayrıca hastalıklı bankaların öteki bankalara da hastalık bulaştırmaması için tedavi olması gerekiyor. Bu yapıldı. Kasım ayı ortalarında ortaya çıkan ve büyük ölçüde likidite sıkışıklığına dayanan dalgalanmalara hükümet derhal gerekli müdahalede bulunmuş ve alınan önlemlerle piyasalarda yeniden güven sağlanmıştır. Hükümetimiz ödünsüz bir şekilde ekonomik programın arkasındadır. Programın gerekleri bundan sonra da kararlılıkla uygulanacaktır.

Ekonomik programın ve özellikle bankacılık alanındaki operasyonların reel sektörü olumsuz etkilememesi amacıyla kapsamlı çalışmalar yapılmıştır. Reel sektöre gösterdiğimiz özen programın her aşamasında sürecek. Mali sistemdeki yeniden yapılanma ile daha sağlıklı işleyen piyasa yapısı oluşturulacak.

Yıldırım zirveye gitmedi

TOBB'un dün düzenlediği Odalar Birliği Olağan Üstü Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısı'na katılmayan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Mehmet Yıldırım, İTO olarak uygulanan ekonomik politikayı desteklemediklerini söyledi. TOBB'un 6 Aralık'ta düzenlediği toplantıya katılıp İTO olarak görüşlerini ilettiklerini hatırlatan Mehmet Yıldırım, ‘‘Üretimi öngörmeyen, alım gücünü düşüren ve ticaretin durmasına neden olan bir programı İTO olarak desteklemiyoruz’’ dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle