GeriEkonomi İşadamları AB'nin vize uygulamasından şikayetçi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşadamları AB'nin vize uygulamasından şikayetçi

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin vize konusunda olumsuz bir tutum içinde olduklarını belirterek, “AB vize konusunda resmen Türk sanayicisine, Türk işadamına sistematik işkence yapıyor” dedi.

ASO Başkanı Çağlayan, Oda Meclisi'nin aylık olağan toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, AB ülkelerini vize konusundaki uygulamaları nedeniyle eleştirdi.

Vize almaya giderken 9 dolar ödendiğini ve bir pin kodu alındığını, vize verecek memurun karşısına gidildiğinde de bu memurun gerekçe göstermeden vizeyi vermeyebildiğini, bunun üzerine yeniden para yatırılıp vize almak için gerekli bürokratik işlemlerin yeni baştan gerçekleştirildiğini belirten Çağlayan, bu durumu eleştirdi.

AB ülkelerinin Türk sanayicisi ve Türk işadamına vize alınmaya gidildiğinde sistematik işkence uyguladığını, bunun ise insan haklarına aykırı olduğunu belirten Çağlayan, aynı zamanda vize alma işlemleri sırasında arkadaşlarının onur kırıcı durumlarla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Bunun insan hakları ihlali olduğunu da vurgulayan Çağlayan, “Ben işi biraz ileriye götürüyorum. Neredeyse AB büyükelçilikleri geçimlerini, nafakalarını, bizim verdiğimiz bu vize paralarından temin etmeye başladılar” diye konuştu.

AB'nin bile bile Türk tüccarına teknik engeller koyduğunu, bunun da haksız rekabete neden olduğunu anlatan Çağlayan, önümüzdeki günlerde ABD ile İran ve Suriye arasındaki gelişmelerin Türkiye'yi de etkileyebilecek dışsal sorunlar olduğunu, Irak'ta yapılan seçimlerin de burada sükuneti sağlayacak bir ortam yaratmadığını bildirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle