GeriEkonomi İş sağlığında yeni dönem
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İş sağlığında yeni dönem

İş sağlığında yeni dönem

İŞ sağlığı ve güvenliğinde 1 milyon 115 bin işyeri için yeni dönem başladı. Az tehlikeli sınıfta yer alan ve çalışan sayısı 50’den az olan bu işyerlerinde artık iş sağlığı ve güvenliği için dışarıdan uzman çalıştırılmasına gerek olmayacak, işveren veya işveren vekilinin iş güvenliği ve sağlığı eğitimi alması yeterli olacak.

Geçtiğimiz yıl çıkarılan 7033 sayılı torba kanunla, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası da değiştirilmiş ve 50’den az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için işveren veya işveren vekiline, bu hizmetleri yürütme imkanı getirilmişti. Bunun için işveren veya vekilinin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın öngördüğü eğitimleri alması yeterli olacaktı. Söz konusu yasanın uygulama yönetmeliği ise dün yayımlandı.

4 MİLYON ÇALIŞAN

Yeni başlayan uygulama 1 milyon 115 bin işyerini ilgilendirirken, kapsadığı çalışan sayısı ise 4 milyonu geçiyor. Buna göre, iş sağlığı hizmetlerinin yanı sıra işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler için de dışarıdan hizmet alınmasına gerek olmayacak. Bunun için aile hekimleri veya toplum merkezlerine veya kamu hastanelerine başvurabilecek. İşyerlerindeki acil durumlarla ilgili ise işveren veya vekilinin aldığı eğitim esas olacak.
İşveren veya vekiline iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili olarak eğitim verecek kurumlar konusunda da değişikliğe gidildi ve eğitimleri sadece Anadolu Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi’nin vermesi zorunluluğundan vazgeçildi. Yeni düzenlemeye göre, uzaktan eğitim merkezi olan tüm üniversiteler bu eğitimi verebilecek. Bunun dışında da Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ve bağlı odalar, Türkiye Belediyeler Birliği, işçi ve işveren kuruluşları da eğitim verebilecek. Bunun için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’yla protokol yapılması yeterli olacak. Eğitim sonrasında ise Anadolu Üniversitesi’nin yaptığı sınava girme ve bu sınavdan geçme şartı aranacak.
Az tehlikeli sınıfta bulunan ve çalışan sayısı 50’den az olan işyerlerinin söz konusu eğitimleri almak için 2020 yılı Temmuz ayına kadar süreleri var. Şu ana kadarsa eğitim alan işyeri sayısının 55 bin civarında olduğu belirtiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle