GeriEkonomi İş dünyasından pakete ilk yorumlar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  12
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İş dünyasından pakete ilk yorumlar

İş dünyasından pakete ilk yorumlar
refid:24819422 ilişkili resim dosyası

Başbakan Erdoğan tarafından açıklanan demokrasi paketine iş dünyasından da yorumlar gelmeye başladı. İş dünyası bu paketin bir başlangıç olmasını umarken, Türkiye ekonomisi için yararlı olabileceğini belirtiyor. Güneydoğulu işadamları ise paketin iyi niyetli olduğunu fakat bölgenin beklentilerini karşılamadığının altını çiziyor.

Konu ile ilgili görüşler şöyle:

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ali Yücelen: Biz bu paketi bir başlangıç olarak görüyor ve iyi niyetli bir çaba olarak değerlendiriyoruz. Gösterilen çaba bizim açımızdan takdire şayan. Ama aleviler gibi grupları da kapsayarak daha derin, daha kalıcı ve tatminkar adımların atılmasını da bekliyoruz. Umarız ki açıklanan paket diğerlerinin habercisi olur. Siyasi partiler kanunu konusundaki yeniliklerin de aynı şekilde parti içi demokrasiyi geliştirme yolunda yeni adımlarla desteklenmesini istiyoruz. Seçim yardımlarının yüzde 3'e çekilmesi yeni hareketlerin oluşmasına destek açısından da çok olumlu bir adım.

Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu Başkanı Genel Erkan Güral: "Demokratikleşme paketi çok önemli bir başlangıç noktasıdır. Konu başlıklarını ve içeriğini iyi anlamak gerekir. Sağlıklı bir değerlendirme yapabilmek için konuları enine boyuna inceleyerek, paketin içeriğindeki detaylara objektif bir yaklaşım sergilemek en doğrusu olacaktır."

“ÖNEMLİ KATKI YAPACAK”

İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan: “Türkiye genelinde demokratik hak ve özgürlükleri bireysel temelde daha ileri bir noktaya taşımayı hedefleyen demokratikleşme paketi, ülkemizde demokrasinin kalitesinin yükselmesine önemli katkı yapacak adım olması itibariyle sevindirici bir gelişmedir. Demokratik hak ve özgürlüklerin ülkemizdeki gelişimi açısından atılan bu adımların, ilk ve son adımlar olmadığını düşünmekteyiz. Çağdaş toplumların sahip olduğu demokrasiye doğru giden yolculuğumuz bu paket ile birlikte yeni bir ivme kazanmıştır. Böylece demokratikleşme sürecinin kesintiye uğramaksızın yoluna devam edeceğine dair umutlarımız daha da güçlenmiştir. Açıklanan bu paket, demokrasimizin kalitesini yükselteceği gibi yaşanmakta olan çözüm sürecini de pekiştirerek ülkemizin yarınlarına daha büyük bir umut ve güvenle bakmamızı sağlayacaktır. Bu umut ve güvenin bölge ile birlikte tüm Türkiye’ye huzur, ekonomik gelişimimize katkı ve refah getirmesini ümit ediyoruz.”

‘TEK BAŞINA PAKETLE OLMAZ’

Makina İhracatçılar Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran: “Başbakan’ın da ifade ettiği gibi, bu bir son değil. Paketler devam edecek. Özgürlükler noktasında en üst düzeyde beklentimizin olması doğal olan. Fakat, demokratikleşme, özgürlükler sadece paketlerle olan bir şey değil. İnsanların kafasında özgürlük duygusunun olması, başkalarının özgürlüğüne ilişkin empati yapmaları önemli.”

"OOO DEDİRTECEK MADDELER YOK"

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi: “Yıllardır konuşulan, ama adım atılmayan bir çok konuda şu anda adım atılmış olması çok sevindirici. Umarım bu demokratikleşme paketini diğer siyasi partiler de destekler ve hayata geçer. Belki daha fazla yapılacak şey var, paketten daha fazla şey de bekleniyordu. Ancak şu anda bu pakettekilerin bir an önce hayata geçmesi önemli. Bunun bir başlangıç olarak düşünüyorum. Daha sonra bunun arkasının da gelebileceğini düşünüyorum. Başta da ifade ettiğim gibi, diğer siyasi partilerin de uzlaşma içinde destek vermesi gerekir. Pakette ‘ooo’ dedirtecek maddeler yok. Belki daha net ve daha fazla şeyler olabilirdi. Ancak bir şekilde yol açıldı; bu bir başlangıç devamı da gelir diye düşünüyorum.”

TÜRKİYE Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Cem Negrin: Paket çok farklı ve fazla konuyu kapsıyor. Bütün bunların etkilerini, getirdiklerini çok daha detaylı incelemek gerekiyor. Örneğin seçim barajıyla ilgili yapılan öneriler, neler getiriyor, bunların etkileri neler olacaktır anlamak, bilmek isterim. Diğer maddelerle ilgili de çok geniş bakılması gerekiyor. Kazanımlarını ve yan etkilerini iyi analiz etmek lazım.

DİĞER PAKETLERE BAKACAĞIZ

İstanbul İhracatçılar Birliği Başkanı Zekeriya Mete: Açıkçası pakette çok şaşırtıcı bir madde yok. Özellikle ekonomik açıdan baktığımızda bizim problemlerimizin çözümüne yönelik bir açılım göremedik. Bundan sonraki paketlerde sanayici ve ihracatçının sorunlarının çözümüne yönelik adımlar da bekliyoruz. Bir de bu pakete beklentide olan insanlar açısından bakmak lazım. Farklı beklenti içinde olan insanların yaşam biçimi ve inanç özgürlüğü noktasındaki yaklaşımları önemli. Bu bir hazırlık dönemi. Başbakan da zaten bunları tartışın dedi. Artık önümüzdeki diğer paketlere bakacağız.

"İYİ NİYETLİ AMA UMDUĞUMUZU BULAMADIK"

Güneydoğu Sanayici ve İş Adamları Derneği (GÜNSİAD) Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu: Paket önemli reformlar içeriyor ama Bölge’nin beklentilerinin karşılandığını söylemek güç. KCK tutuklularının salıverilmesi, Kürtçe’nin kamusal alanda kullanımı gibi temel beklentiler vardı. Seçim sistemine ilişkin değişiklik, propaganda yasakları gibi önemli alanlarda yapılacak değişiklikler ise oldukça önemli.

Güneydoğu Genç İşadamları Derneği (GÜNGİAD) Başkanı Hakan Akbal: Bu iyiniyetle hazırlanmış bir paket fakat tam olarak umduğumuzu bulamadık. Örneğin biz ana dilde eğitimin serbest olmasını beklerdik ancak açıklanan pakette sadece özel okullarla sınırlandırılmış durumda. Biz bunun devlet okullarına da girmesini umuyorduk. Ayrıca şu anda cezaevinde olan seçilmişlere yönelik bir açılım beklentimiz de vardı. Özetle paketin iyi niyetli bir çabanın ürünü olduğunu, pakette bununla ilgili maddeler olduğunu fakat tam anlamı ile beklentilerimizi karşılamadığını söyleyebiliriz.

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI DA ÖNEMLİ

Türkiye Esnaf ve sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken: Açıklanan paketli ilgili beklentilerim son derece olumlu. Türkiye'de demokratikleşmenin hız kazanacağını düşünüyorum ve ülkede tartışılan bir çok mesele hallolacak. Bin yıldır birlikte yaşadığımız insanlarla nifak sokma dönemi bittikten sonra Türkiye hızla büyüyecek.

Makarna Bulgur Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu: Gelişen toplumlarda ihtiyaçların değişimi ile taleplerin de artması beklenen bir durumdur. Bugün açıklanan demokrasi paketi, inşallah toplumun taleplerini karşılamak için düşünülen iyi niyetli sonuçları verir. Bunun paralelinde yeni anayasa çalışmalarının da tamamlanması, süreçi güçlendirecektir. Demokrasideki gelişmeler ve anayasal haklar her zaman toplumsal uzlaşı ile yapılması gereken konulardır. Demokrasi paketini önemsiyoruz ve destekliyoruz. Süreç içinde paket içinde yer alan konu başlıkları çalışıldıkça daha da netleşecektir.

YÜREKTEN DESTEKLİYORUZ

İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz: Bu demokratikleşme paketiyle Türkiye kalıcı huzura, istikrara, tüm vatandaşları arasında birlik ve kardeşliğe doğru koşar adım yürür hale geldi. Türkiye tüm sosyal katmanlarıyla, tüm etnik yapılarıyla birlik ve beraberlik içinde olma imkanı kazandı. Bu gelişmeler, iş dünyamız açısından da son derece önemli. Çünkü yatırım almayan bölgelerimiz, artık özel sektörün yatırımlarına kavuşacak. Tesis edilen barış ve huzur ortamı yatırımları artıracak, gelecek için, kalkınma için büyük bir performans oluşmasını sağlayacaktır. İstanbul iş dünyası olarak biz düşmanlık yerine kardeşliği koyan, içe kapalı bir toplum yerine dünya ile bütünleşik bir ülkeyi idealize eden, gerileme yerine ilerlemeyi sağlayan, anarşi yerine barış ve huzuru önceleyen, baskıcı ve kısıtlayıcı yönetimler yerine demokrasiyi kökleştiren bu paketi takdirle karşılıyor ve yürekten destekliyoruz.”Yorumları Göster
Yorumları Gizle