GeriEkonomi İş dünyasından Milliyetçi Anasol Hükümeti'ne güven
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İş dünyasından Milliyetçi Anasol Hükümeti'ne güven

Hürriyet Dergi Grubu'na bağlı Ekonomist Dergisi'nin geleneksel ‘‘Zirve Anketi’’nden Ecevit Hükümeti'ne ‘‘güven’’ çıktı. İş dünyası hem siyasi, hem ekonomik icraatları için 10 üzerinden 5'i aşan notlar verildi. Hükümet en yüksek notu terörle mücadelede aldı.

İŞ DÜNYASI, kamuoyunda güven sağlamaktan ekonomi yönetimine kadar birçok konuda Milliyetçi Anasol Hükümeti'nin başarılı olacağına inanıyor. Hürriyet Dergi Grubu bünyesindeki haftalık Ekonomist Dergisi'nin her üç ayda bir yaptığı geleneksel ‘‘Zirve Anketi’’ne göre, ekonomide durgunluğa neden olmasına karşın iş dünyası enflasyonla mücadeleye devam edilmesini istiyor. İşadamları, Ekonomist'in anketinde Milliyetçi Anasol Hükümeti'ne, bir aylık icraat dönemini gözönüne alarak bir karne verdi. Verilen notlar, iş dünyasının Milliyetçi Anasol Hükümeti'ne ciddi bir avans verdiğini ortaya koyuyor. İş dünyası, hükümetin en çok terörle mücadelede başarılı olacağına inanıyor. Hükümet bu konuda işadamlarından 10 üzerinden 7.09 puan aldı. İş dünyası ile diyalog, koalisyon içi uyum, irtica ile mücadele, özelleştirme, bürokrasiye hakimiyet, yasaları çıkarmadaki başarı gibi bir çok konuda ise notlar 6-6.5 arasında kaldı.

EN ACİL İŞLER

Ekonomist'in iş dünyasına yönelttiği ‘‘Hükümetin yapması gereken en acil işler hangileridir?’’ sorusuna ise işadamlarının yüzde 32.9'u vergi reformu yanıtını verdi.

Hükümetin önceliği bankacılık reformuna vermesi gerektiğini düşünenlerin oranı yüzde 20.45, özelleştirme diyenler yüzde 13.74, tarım reformu diyenler yüzde 3.83, Doğu'nun ekonomik kalkınması diyenler ise yüzde 2.56.

Ekonomist'in üç aylık zirve anketi sonuçlarına göre iş dünyası özellikle Mali Milat'ın ekonomiyi kilitlediğine inanıyor. Ankete katılan işadamlarının büyük bölümü Mali Milat'taki ‘‘Nereden buldun?’’ uygulamasının kaldırılmasını istemiyor ama Vergi Kanunu'nda bazı önemli değişikliklerin yapılmasını da gerekli görüyor. ‘‘Hükümet piyasalardaki durgunluğun aşılması için enflasyonla mücadele politikasından taviz vermeli mi?’’ sorusuna verilen cevaplar da iş dünyamının bu konuda iki ayrı görüşte olduğunu ortaya koyuyor. Ankete katılanlarınyüzde 5.108'i enflasyon mücadeleden vazgeçilmemesini istiyor.

İŞ DÜNYASI UMUTLU

Zirve anketinde dikkati çeken noktalardan biri de iş dünyasının gelecek üç aylık dönemden, daha öncekilere göre daha fazla ümitli olması. Ankete katılan işadamlarının yüzde 56.83'ü işlerinde bir değişiklik beklemiyor. İşlerinin açılmasını bekleyenlerin oranı da, yüzde 35.06. Bir önceki ankette ise işlerinin açılmasını bekleyenlerin oranı yüzde 14.6'ydı.

YIL SONU TAHMİNLERİ

Ankete katılanlar, 1999'da ekonominin performansını da değerlendirdi. Buna göre katılımcıların yüzde 39.78'ine göre ekonomi yüzde 0-2 arası büyüyecek. Yüzde 24.82'lik bir kesim yüzde 2-4 arasında büyüme beklerken, yüzde 23.72'lik kesim yüzde 0-2 arası daralma bekliyor. Bir önceki Zirve Anketi'ne göre işadamları enflasyonun yılsonu itibariyle düşeceğine pek inanlıyor. Bir önceki ankette yıl sonu enflasyon oranı tahmini yüzde 59.26 olan işadamları, son ankette bu rakamı yüzde 63.2'ye çıkardı. İş dünyasının tahminine göre 1999 sonunda Merkez Bankası Dolar satış kuru da 535 bin lira olacak.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle