GeriEkonomi İş dünyasından "faizi indirin" ilanı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İş dünyasından "faizi indirin" ilanı

İş dünyası, bugün yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısı öncesinde gazetelere ilan vererek, faizde indirim çağrısında bulundu.

TİM, Tisk, Türk-İş, Hak-İş, Tuskon, Müsiad, Tügik, İsidef, Tüm-Mer, Tursab ve diğer dernek, vakıf ve odalar gazetelere verdiği “Yeter artık İNDİRİN!” başlıklı ilanda, “Türkiye yakaladığı siyasi istikrarı ve büyümeyi faiz indirimi ile taçlandırmalıdır” denildi.

İlanda, Türkiye'yi üretimle ve ihracatla kalkınan bir ülke yapmanın, en az fiyat istikrarını sağlamak kadar önemli bir hedefleri olduğu bildirildi.

Türkiye'nin rekabet gücünü aşağıya çeken, yüksek faiz politikalarından vazgeçmenin, üretimi ve istihdamı, ithalatın yarattığı haksız rekabetten korumanın, en az fiyat istikrarını sağlamak kadar önemli ve hayati olduğu belirtilen ilanda, şöyle denildi:
“Türkiye'ye olağanüstü yüksek reel faiz nedeni ile gelen sıcak parayı soğutmak ve kalıcı yatırımlara dönüştürmek hepimizin görevidir.

Para Kurulunun kıymetli üyeleri ve Merkez Bankamızın değerli ilgilileri, bu görev ve sorumluluk çerçevesinde Türkiye'yi yüksek faiz, düşük kur döngüsünden kurtarın, faizi indiriyormuş gibi yapmayın, indirin ve dünya ölçeğindeki makul seviyeye çekin. Üretim ve istihdam ölmesin.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle