GeriEkonomi İş dünyasında büyük kriz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  13
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İş dünyasında büyük kriz

İş dünyasında büyük kriz
refid:27749607 ilişkili resim dosyası

Dahilde İşleme Rejimi belgelerinin kapatma işlemleri artık Ekonomi Bakanlığı’nda. Hububat İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’yi istifaya çağırdı, Büyükekşi, “Zekeriya Bey aklını kendine saklasın” dedi.

İş dünyasında büyük kriz
20 yıldan bu yana Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapatma süreci işlemlerini yürüten ihracatçı birlikleri, 1 Ocak 2015 itibariyle bu görevi yapamayacak. Dün Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğ ile ihracat yapan firmaların DİR işlemleri, Ekonomi Bakanlığı tarafından yürütülecek. İşlemlerin bürokrasiye boğulacağını söyleyen Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, “Birliklerin icraatlarını bakanlara iyi anlatamayan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi istifa etmelidir. Bu durumda TİM Başkanı bizi nasıl dünyaya anlatacak. Kendisine mail attım ve istifaya davet ettim” dedi.

İş dünyasında büyük kriz

Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete

‘AKLINI KENDİNE SAKLASIN’

Yapılan işlemin tamamen teknik bir konu ve kendileriyle bir alakası olmadığını söyleyen TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise, “Zekeriya Bey aklını kendine saklamalı. Eğer kendi başkanı olduğu kurumda başarılı ise devam etsin, değilse istifa etsin. Kamuoyu kimin başarılı olup kimin olmadığını çok iyi görüyor, biliyor. Bu konu zaten benim insiyatifimde olan birşey değil” diye konuştu.

İş dünyasında büyük kriz

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi

SAYIŞTAY BÖYLE İSTEDİ

DİR belgelerini kapatma işlemlerinin Ekonomi Bakanlığı’na geçişi ile ilgili de bilgi veren Büyükekşi, “Sayıştaydan bu konu hakkında uyarı geldi. Çünkü belgeyi kullanan da kapatan da aynı kişiler. ‘Bu iş böyle olmaz’ dediler. Açıkçası hakim ve savcı aynı kişi gibi oluyordu. İşlemler ile ilgili Ekonomi Bakanlığı ile görüşüyoruz. Alt hazırlıklar belki de bizim tarafımızdan yapılacak. Belgelerin kapatılma işlemi ihracat bölge müdürlükleri tarafından olacak. Bürokrasi olmaması için elmiziden geleni yapacağız” dedi. Bu işi zaten devlet kurumlarının yapması gerektiğine dikkat çeken Büyükekşi, “İhracatçı işini yapcak. İhracatı arttırmanın yollarını arayacak. Fuarlarla, yurtdışı ile ilgilenecek” dedi.

Başkanlar ne dedi?

-İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle: Çok ciddi şikâyet yokken değişiklik yapıldı. Dahilde işleme belgesi alımı çok zorlaşacak. Keşke bizlerle müzakere yapılsaydı.
Birlikler zan altında bırakıldı. Her sektörün kendiz uzmanları işlemleri yapıyordu. Şimdi ise ‘her işten anlayan’ uzmanlar işleri yürütecek.
-İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Murat Akyüz: Yaklaşık 20 yıldır bu işlemi ihracatçı birlikleri yapıyor. Kalifiye eleman sorunu ortaya çıkacak. Bu sistemle göre Gümrük ve Ekonomi Bakanlığı ile birlikler denetim yapıyordu. Şimdi bu 3 ayaktan ihracatçı birlikleri devre dışı bırakıldı.
-Makarna Bulgur Bakliyat Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu (MBTG) Surur Aydın: Bürokrasiyi arttıracak. Karmaşa ortamı yaratılacak. DİR belgeleri ile bazı yasa dışı işler yapılıyorsa çözümü Ekonomi Bakanlığı ya da ihracatçı birliklerinde değildir. Kimde olduğu konusunda adres bellidir.

Dâhilde İşleme Rejimi nedir?

İhraç edilecek ürünlerin üretiminde kullanılan ve ithal edilerek veya yurt içi alımla temin edilecek unsurlar (hammadde, yarı madde, yarı mamul, mamul, ara malı, ambalaj ve benzeri) için çeşitli muafiyetler sağlayan bir ihracatı teşvik sistemidir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle