GeriEkonomi İş dünyasında ‘boykot’ sessizliği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İş dünyasında ‘boykot’ sessizliği

İş dünyasında ‘boykot’ sessizliği
refid:21571358 ilişkili resim dosyası

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner’in “Başbakan’dan korkmuyorum” sözlerine karşılık önceki gün Başbakan Erdoğan “Benim de TÜSİAD’ın başındaki bir hanımefendiyi korkutma derdim yok, böyle bir seviyesizliğin içine girmem. Ama kurumsal olarak bir yanlış içine girdikleri zaman o kurumu boykot ederim” demişti.

Başbakan Erdoğan TÜSİAD üyesi kurumların gereken seviyede vergi ödemediğini, yerli otomobil üretmediğini  de söylemişti. Başbakan’ın bu eleştirilerine karşılık iş dünyası dün sessiz kaldı.

Açıklama yok

Edinilen bilgiye göre dün TÜSİAD Başbakan’ın eleştirilerine karşı bir açıklama yapıp yapmamayı tartıştı. Sonuçta açıklama yapılmamasına karar verildi. Fikrini sormak için  aradığımız TÜSİAD üyesi işadamlarının büyük kısmına da dün ulaşılamadı. Bazı işadamları Başbakan’ın sözlerine karşı cevap vermek istemediğini söylerken telefonunu asistanına yönlendiren bir TÜSİAD yönetim kurulu üyesi TÜSİAD’ın kurum olarak açıklama yapabileceğini, işadamlarının tek tek bu konuda konuşmak istemeyeceğini belirtti. Otomotivcilerden de başbakanın “yerli otomobil üretmediler” eleştirisine karşı bir yorum yapmadı.

Tarihte Erdoğan-TUSİAD gerilimi


Mart 2003- Aklınızı başınıza alın

· Dönemin TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan’ın Irak savaşıyla ilgili hükümeti uyararak “Aklımızı başımıza devşirmeliyiz” sözlerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Sayın Özilhan kendine bu kadar güveniyorsa çıkar siyasete girer, hodri meydan. Orada sermayenin kendine verdiği güçle konuşulmaz” açıklamasını yaptı.

Haziran 2003- Sesiniz gür değil

· Başbakan Recep Tayyip Erdoğan TUSİAD’a yönelik, “Ülkede yolsuzluk ekonomisi hüküm sürerken sesin daha gür çıkmalıydı” dedi.

Aralık 2005- Anayasa çiğnendi

· Dönemin TÜSİAD YİK Başkanı Mustafa Koç, Van Üniversitesi Rektörü Yücel Aşkın’ın uzun gözaltı süresini tasvip etmenin mümkün olmadığını açıkladı. Başbakan Tayyip Erdoğan, “İşadamları, kendi ilgi alanı içerisinde değerlendirmelerini yaparsa ülke için çok daha faydalı olur. Van’daki yargılama sürecine, ‘Anayasayı çiğnemek’ suretiyle oradan müdahale ederseniz, bu yanlış olur” dedi.

Haziran 2006- Hortumu kesilenler

·  Dönemin TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, bugüne kadar yapılan her eleştirinin “hükümete karşı düzenlenmiş bir komplo” olarak görüldüğünü söyledi. Başbakan Erdoğan, “Rahatsız olan varsa, hortumu kesilenlerdir” dedi.

Ağustos 2010- Bertaraf olur

· TÜRK Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Bitaraf olan bertaraf olur” sözlerine isyan etti. Başbakan Erdoğan’ın “TÜSİAD şöyle bir kendini çek etsin, bu anayasayı beğenmiyorsa çıksın açıkça hayır desin” sözlerinin ardından kullandığı ‘bertaraf olur’ sözcüğüne TÜSİAD tepki gösterdi.

Ekim 2010-  Sermaye değişimi

·  TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “Sermaye el değiştiriyor” sözünün tehlikeli olduğunu söyledi ve “Sermaye tabana yayılmalıdır” dedi. Sermayenin İstanbul-Anadolu olarak ayrışmasına da tepki gösteren Boyner, ayrımın ancak “kayıtlı-kayıtsız” olarak yapılabileceğini savundu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle