GeriEkonomi İş dünyasına 'eş onayı' müjdesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İş dünyasına 'eş onayı' müjdesi

İş dünyasına 'eş onayı' müjdesi
refid:21048830 ilişkili resim dosyası

1 Temmuz'da yürürlüğe giren Borçlar Kanunu ile getirilen ve iş hayatında büyük sorunlara yol açan 'ticari kredide eş onayı' şartı değişiyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Radikal'e yaptığı açıklamada, Borçlar Kanunu’na eklenen bir madde nedeniyle ‘eş olmadan kredi kullanılmaması’ düzenlemesinde ipin ucunun kaçtığını belirterek, “Önümüzdeki yasama döneminde konu ele alınır. Biraz da sanırım bankalar da katı uyguluyorlar gibi geliyor. Bankalar bunu bir fırsata, baskı aracına dönüştürüyor” diyerek iş dünyasına müjde verdi.

ABD'DEN EŞİNİ ÇAĞIRDILAR

Bakan Yazıcı'nın açıklamasını hurriyet.com.tr'ye değerlendiren Prof. Şükrü Kızılot, uygulamanın iş hayatında büyük sorunlara yol açtığını söyledi.

Sabah yaşadığı bir olayı anlatan Kızılot, "Tanıdığım bir müteahhide rastladım. Beş ortaklı bir şirketleri var ve bankadan kredi çekecekler. Ancak kredi için banka eşlerinin de gelmesini istemiş. Dördünün eşi gelmiş, birisinin gelmemiş beni bu işlere karıştırmayın diye. Dolayısıyla krediyi alamadan geri gelmişler. Ayrıca yabancı ortağı olan bir işadamına da kredi vermek için ortağının eşinin ABD'den gelmesini istemişler. Her kredi işlemi için kadının Türkiye'ye gelmesi gerekiyor. Bu yasa iş hayatına büyük darbe vuruyor" dedi.

SÜRE ÇOK UZUN

Bakan Yazıcı'nın açıklamasının olumlu olduğunu ancak TBMM'nin 1 Ekim'de toplanacağına dikkat çeken Kızılot, şöyle devam etti:

"Şu anda temmuzdayız ve önümüzde 2 aydan fazla bir süre var. İş hayatında bu çok önemli bir süre. Özellikle ihracat bağlantıları bankalarla çalışmayı gerektiren, teminat mektupları ve kefaletler gerektiren bir süreç. Türkiye'nin dış ticaretini olumsuz etkileyebilir. Belki yeni bir kanun çıkana kadar Başbakan düzeyinde bu konunun halledileceğine dair bir açıklama gelirse uygulama gevşetilir. Şu anda bankaların da üzerinde denetim olduğu için işi çok sıkı tutuyorlar."

OLAY NASIL İŞLİYOR?

 
KANUN NE DİYOR

Eşlerin rızasını zorunlu hale getiren yeni Borçlar Kanunu’nun 584’üncü maddesi şöyle: “Eşlerden biri mahkemece verilmiş bir ayrılık kararı olmadıkça veya yasal olarak ayrı yaşama hakkı doğmadıkça, ancak diğerinin yazılı rızasıyla kefil olabilir; bu rızanın sözleşmenin kurulmasından önce ya da en geç kurulması anında verilmiş olması şarttır. Kefalet sözleşmesinde sonradan yapılan ve kefilin sorumlu olacağı miktarın artmasına veya adi kefaletin müteselsil kefalete dönüşmesine ya da kefil yararına olan güvencelerin önemli ölçüde azalmasına sebep olmayan değişiklikler için eşin rızası gerekmez.”

Yeni kanuna göre kefalet için eş şartı aranıyor ve bu durum ortaklı şirketlerde önemli sorunlara yol açıyor. Düzenleme ticari hayatta şöyle işliyor:

"Normalde bir şirket ortağı bankadan kredi aldığında, herhangi bir şekilde ev veya araba aldığında eşinden rıza veya onay istenmiyor. Ama ticari hayatta bankaların neredeyse tamamı şirket borçlanırken şirketin diğer ortağından da imza istiyor. Normalde diğer ortak da şirket zaten kendisinin olduğu için imza atıyor. Ama yeni yasaya göre artık bu ortağın eşinin rızası da gerekiyor.

Örneğin şirkete bir araç alınması gerekiyor ve bir ortak gidip bunun için kredi alıyor. Banka normal olarak diğer ortağın da kefaletini istiyor. Ancak o ortak kefil olmak için eşinden izin almak durumunda kalıyor. Bu durum özellikle çok ortaklı şirketlerde büyük sorunlara yol açıyor. Ayrıca kadınlar da kocalarının işleri nedeni ile imza atmaktan korkuyor, çünkü kendi ailelerinden kalan malların da riskli hale gelebileceğini düşünüyor."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle