GeriEkonomi İş dünyası yine de umutlu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İş dünyası yine de umutlu

Ekonomist Dergisi'nin geleneksel anketi, siyasi istikrarsızlık ve krize rağmen 1999'da ekonomiden umutlu olduğunu ortaya koydu. Ankete göre, işadamlarının yüzde 35.8'i ‘‘Ekonomi 1999'da yüzde 2-4 büyüyecek’’ dedi. Ekonomide daralma bekleyenlerin oranı yüzde 16.5'te kaldı.

Geride bıraktığımız yılda yaşanan bütün olumsuzluklara ve daralmaya rağmen, iş dünyası 1999 yılından umudunu kesmedi. Ekonomist'in her üç ayda bir gerçekleştirdiği ‘‘Zirve Anketi’’ne katılan işadamı ve yöneticilerin yüzde 36.3'üne göre 1999 yılında da ekonomi yüzde 0-2 arasında, yüzde 35.8'lik kesime göre de yüzde 2-4 arasında büyüyecek. Ankete katılanların yüzde 16.5'i ise ekonomide daralma bekliyor.

Ekonomist'in bir önceki anketinde iş dünyası seçim taraftarı değildi. Önceki ankete katılanların yüzde 74.39'u, 18 Nisan 1999 olarak belirlenen erken seçim tarihinin global kriz nedeniyle ertelenmesinden yanaydı. Ancak aradan geçen üç ay, iş dünyasının bu konudaki görüşünün değiştiğini ortaya koyuyor. İş dünyasının yavaş yavaş ‘‘Bir an önce seçim yapılsın’’ psikolojisine girdiği görülüyor. ‘‘Yerel ve genel seçimlerin 1999 Nisan ayında birarada yapılması fikrine katılıyor musunuz?’’ sorusuna ankete katılanların yüzde 42'si ‘‘Evet’’ yanıtını verdi.

Ankete katılanların ‘‘Çiller ve Yılmaz'ın Yüce Divan'a gitmemek için yaptığı işbirliğini nasıl değerlendiriyorsunuz?’’ sorusuna verdiği cevap, ‘‘Parlamentoya güveni sarstılar’’ şeklinde oldu.

ANASOL-D'NİN KARNESİ

Anasol-D hükümeti gensoruyla düşürülse de iş dünyası hükümete iyi notlarla dolu bir karne verdi. Ekonomist'in anketine katılanlar, en fazla puanı 10 üzerinden 7.2 ile ‘‘Koalisyon içi uyum’’a verdi. Hükümetin icraatları arasında en az puanı Susurluk aldı. İş dünyası, hükümetin ‘‘Susurluk'un üzerine gitme’’ konusunda hükümete 10 üzerinden 3.6 notunu layık gördü. İş dünyasının hükümete verdiği karnede, ‘‘Kamuoyunda güven sağlama’’ 5.6 puan, ‘‘Terörle mücadele’’ 6.6, ‘‘Demokratikleşme’’ 4.7, ‘‘Dış politika’’ 5.5, ‘‘Özelleştirme’’ 4.1, ‘‘Ekonomi yönetimi’’ 4.9, ‘‘İş dünyası ile diyalog’’ 5.5, ‘‘Yasaları çıkarmada başarı’’ 4.9, ‘‘Bürokrasiye hakimiyet 5.6, ‘‘Mafya ile mücadele’’ 5.7 puan aldı.

ANAP YİNE BİRİNCİ

Bir önceki ankette ANAP'ın yapılacak ilk seçimde yüzde 20.89 oranında oy alacağını tahmin eden iş dünyasının son anketteki ANAP'ın oy tahmini yüzde 27'ye fırladı. Fazilet Partisi'nin yüzde 25 oy alacağı tahminini yapan iş dünyasının bir önceki ankette aynı partiyle ilili tahmini yüzde 20.44'dü.

DSP'nin alacağı oy oranında bir önceki ankete göre büyük bir değişiklik yok. DSP üç ay önce iş dünyasından yüzde 14.11 oy almıştı. Son anketteki tahmin ise yüzde 15. İş dünyasının CHP ile ilgili tahmininde ise önemli bir gelişme var. DYP'nin ilk seçimde yüzde 12 oy alacağını tahmin eden iş dünyasına göre CHP barajı aşamayacak.

NEDEN ANKARA

İş dünyası, işlerinde yaşanan durgunluğun nedenlerini de Ankara'ya dayandırıyor. Son üç aylık dönemde işlerinin kötüye gittiğini söyleyenlerin oranı yüzde 57.1, işlerinde bir değişme olmadığını söyleyenlerin oranı da yüzde 36.8. İşlerinin kötüye gittiğini söyleyenlerin oranı ise sadece yüzde 6.1. Ankete gelen yanıtların yüzde 44.4'ü üretimde, yüzde 58.2'si iç satışta, yüzde 45.5'i de istihdamda bir azalma olduğunu belirtiyor. Bu konudaki en olumlu gösterge ise ihracat. Bir önceki ankette ihracatının düştüğünü söyleyenlerin oranı yüzde 40.35'ken, son ankete katılanların yüzde 38.6'sı ihracatlarında azalma olduğunu söylüyor.

İş dünyasına göre durgunluğa neden olan olayların öncelik sıralaması ise şöyle: Global ekonomik kriz, siyasi istikrarsızlık, bankaların kredi musluklarını kesmesi, Rusya pazarının çökmesi ve enflasyonu düşürmek için iç pazarın daraltılması.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle