GeriEkonomi İş dünyası örgütleri: Tarihe karşı sorumluluğumuz var, birlik olalım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İş dünyası örgütleri: Tarihe karşı sorumluluğumuz var, birlik olalım

İş dünyası örgütleri: Tarihe karşı sorumluluğumuz var, birlik olalım
refid:10046166 ilişkili resim dosyası

Aktütün Karakolu’na yapılan ve 15 Mehmetçik’in şehit olması ile sonuçlanan terörist saldırıya işveren ve çalışanları temsil eden sivil toplum kuruluşlarından da tepki yağıyor. Ekonomik Sosyal Konsey’in sivil kanadını oluşturan TOBB, TESK, TİSK, Türk-İş, Hak-İş ve Kamu-Sen ortak basın toplantısı ile birlik çağrısı yaparak, "Bu gelecek nesillere ve tarihe karşı da sorumluluğumuzdur" mesajı verdi.

EKONOMİK ve Sosyal Konsey’in sivil kanadını oluşturan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK), Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türk-İş, Hak-İş ve Türkiye Kamu-Sen, Aktütün Karakolu’na yapılan terör saldırısını kınayarak birlik çağrısı yaptı. Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun okuduğu bildiride, "Çağrımız millet olarak, siyasi aktörleri, güvenlik güçleri, tüm sivil toplum kuruluşları ve yurttaşlarıyla birlik ve beraberlik içinde hareket etmemizin gerektiğidir. Bu, sadece bugün için ortaya konulması gereken bir tutum değil, gelecek nesillere ve tarihe karşı da sorumluluğumuzdur" denildi. Sivil toplum örgütlerinin açıklaması şöyle:

Terör saldırısı, geride sadece acılı aileler bırakmıyor, ulusun ortak geleceğini, çocukların aydınlık yarınlarını, istikrarı, ülke bütünlüğünü ve demokrasiyi de hedef alıyor. Tüm ulus, terör saldırılarının gerçek amaçlarının farkında. Terör örgütü ve destekçileri, ’menfur amaçlarını’ gerçekleştirmek için toplumsal istikrarı bozmayı, kaynakları heba etmeyi ve kardeş kavgasına sürüklemeyi istiyor. Terörist saldırıları, vatandaşlar arasında var olan kardeşlik duygularını bozmaya asla ’muktedir’ olamayacak.

Sorumlu Irak

Terör, özgürlük iklimini geliştirmeyi engelliyor, kullanımını sınırlıyor. Sorunların, hukuk ve demokrasi içinde, meşru yollarla çözülmesini istemeyen, şiddet, korku ve nefretten medet uman, azınlıkta ve gözü dönmüş gafillere, izledikleri yöntemin gayri ahlaki, gayri insani ve çıkmaz yol olduğunu tarih mutlaka gösterecek. Terörist eylemlere doğrudan veya dolaylı biçimde destek verenler, kısa vadede kazançlı çıktıklarını düşünebilirler. Ancak topraklarını saldırı üssü olarak kullandıran ülkenin, hukuki, siyasi ve ahlaki sorumluluğu söz konusudur.

Şehitlerin doğum yerlerine bakıldığında Çanakkale Zaferi’nin izdüşümü görülüyor. Siyasi aktörler, güvenlik güçleri, tüm sivil toplum kuruluşları ve yurttaşlar birlik ve beraberlik içinde hareket etmelidir. Terörün, insanlık suçu ve kabul edilemez alçakça bir yöntem olduğu gerçeğinden hareketle saldırılar karşısında hep birlikte ve birey olarak onu ve yapanları kınamalı ve lanetlemeliyiz. Ekonomik ve Sosyal Konseyin sivil temsilcileri olarak, teröre karışan ve terörizme arka çıkan iç ve dış mihrakları, Türkiye’ye yönelik terörist saldırıları nefretle kınıyoruz.

Cezalarını bulacaklar

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu da saldırı ile ilgili değerlendirmesinde şunları söyledi: "Saldırı, Türk-İş topluluğunda derin bir üzüntüye neden olmuştur. Memleketimizi koruyan vatan evlatlarını şehit eden hain ellerin hak ettikleri cezayı bulacağına dair inancımız sonsuzdur. Milletimiz bugün şehitlerimiz için gözyaşı dökmektedir, ancak bilinmelidir ki bu hain saldırılar teröre karşı Türk Milleti’nin birlik ve beraberliğini ve mücadele azmini artırmaktadır."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle