GeriEkonomi İş dünyası 2005'ten umutlu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İş dünyası 2005'ten umutlu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 3 bin 118 firma arasında yaptığı Ekonomik Barometre Anketi III’ün sonuçları firmaların 2005 yılından olumlu beklentileri olduğunu ortaya koydu.

Ankete göre, firmaların yüzde 40.4’üne denk gelen bin 261’i 2005 yılında cirolarının artacağını tahmin ediyor. İhracatçı firmaların yüzde 50.6’sı, ihracatçı olmayan firmaların ise yüzde 37.6’sı ciro artışı bekliyor. Firmaların yüzde 36.6’sı 2005 yılında cirolarının değişmeyeceğini, yüzde 23’ü ise azalacağını öngörüyor.

Firmalar 2005 yılında yurt içi satışlardan elde edecekleri karın yüzde 30.9 oranında artmasını bekliyor.

İHRACAT BEKLENTİSİ

TOBB’un anketinde ihracatçı firmaların 2005 yılı ihracat satışlarından elde edecekleri kara ilişkin beklentilerine de yer verildi. İhracatçı firmaların yüzde 36.1’i bu yıl ihracat satışlarından elde edecekleri karın artmasını, yüzde 29.2’si de azalmasını bekliyor.

ÇALIŞAN SAYISININ YÜZDE 45 ARTACAK

Firmaların 2005 yılında çalışan sayısına ilişkin beklentilerinde ise artış yaşandı. Buna göre, firmaların yüzde 44.9’u 2005 yılında çalışan sayısının artmasını bekliyor.

GELECEĞE DAİR GÜVEN HİSSİ KUVVETLİ

TOBB’un anket sonuçlarına ilişkin değerlendiresinde, Türkiye ekonomisinin 3 yıldır sürdürdüğü hızlı büyüme performansının, iş dünyasının güvenini yükselttiği, özellikle 2004 yılındaki hızlı büyümenin, firmaların çoğunun 2004 yılına bakışını olumlu etkilediği kaydedildi.

TEMKİNLİ İYİMSERLİK

Ekonomide 2004 yılında yakalanan yüksek büyüme hızının, 2005 yılında da aynen korunması bekleniyor. Bu yüzden de iş dünyasının 2005 yılına dair beklentilerinin "temkinli iyimserlik yönünde" olduğu belirtiliyor. Firmaların sadece yüzde 20’si daha olumsuz beklenti öngörüyor.

Büyük ölçüde özel sektör yatırımlarına ve ihracata dayalı büyüme performansının Türk ekonomisinin toparlanma gücünün en temel göstergesi olarak değerlendirildi. TOBB’a göre Türkiye ekonomik toparlanma sürecini, özel sektörün dinamizmi sayesinde başarıyla tamamladı.

TOBB’un değerlendirmesinde alınan yapısal önlemlerin, şirketler kesiminde güçlü bir verimlilik artışına ve buna dayalı bir kapasite yenilenmesine katkıda bulunduğuna işaret edilirken, "Türkiye, ekonomideki yapısal reformları tamamladıkça, istikrarlı ve tempolu bir büyüme sürecine girmektedir" denildi.

BÜYÜME İSTİHDAMA YANSIMAYA BAŞLAYACAK

Büyümenin istihdama yansımasının ilk adımının işgücü maliyetlerinin düşürülmesinden geçtiği belirtilirken, 2004 yılında şirketler üzerindeki istihdam maliyetlerinin düşürülmesi yönünde başlatılan çalışmaların 2005 yılında istihdama olumlu etki yapmasının beklendiğine işaret edildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle