İş Bankası: İstikrarlı büyüdük 956 milyon YTL kár ettik

Hürriyet Haber
15.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

İş Bankası, 2005 yılında aktif büyüklüğünü 63 milyar 712 milyon, brüt kárını 2 milyar 749 milyon, vergi ve diğer karşılıklar sonrasındaki net kárını ise 956 milyon YTL’ye yükseltti.

İş Bankası’nın yüksek kárlılıkla birlikte istikrarlı büyümesini 2005’de de sürdürdüğünü belirten İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, bankanın 2005 yılı finansal sonuçları ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "İş Bankası, 4 yıl içinde dolar bazında 4 kat artan aktif toplamını 46,4 milyar dolar seviyesine çıkarmıştır. Aktiflerimizdeki büyümenin önemli bir bölümü YTL bazlı yaygın tabanlı bireysel ve küçük işletme kredilerinden oluşan kredi portföyünde gerçekleşmiştir. İş Bankası’nın bilánçosunu değişen koşullara uygun olarak yeniden yapılandırma sürecini 2005 yılında da sürdürdük. Bu çerçevede yıl içinde POAŞ ve İzmir Demir Çelik A.Ş.’deki iştirak paylarımızın satışını gerçekleştirerek faiz getirili aktiflerimizin toplam aktiflerimiz içinde 2004 yılında yüzde 77 seviyesinde olan payını, 2005 sonu itibarıyla yüzde 85 seviyesine yükselttik."

MEVDUAT ARTIŞI:

Mevduatın yüzde 54’lük bir artışla 37,4 milyar YTL’ye ulaşmasının İş Bankası’nın özel bankalar arasındaki liderliğini pekiştirdiğini belirten Özince, şöyle konuştu: "Türk Lirası mevduat toplamımızdaki artış oranı da yüzde 91 gibi oldukça yüksek bir düzeyde gerçekleşti. 2005 yılında net faiz gelirlerimizi yüzde 23, net komisyon gelirlerimizi ise yüzde 26 oranında artırmayı başararak bir yandan gelir kalemlerimizdeki kaliteyi yükseltirken, kárlılığımızı da istikrarlı bir biçimde sürdürdük. Zaman zaman rekabete dayalı olumsuz bir kısım unsurların sektörde etkin olduğu 2005 yılında net kárımızı % 50 nispetinde büyütebilmiş olmamız, başarımızın en temel ve en sağlıklı göstergesidir. 2005, finansal performansımızın yüksekliğinin yanında kurumsal yönetimdeki başarımızın da vurgulandığı müstesna bir yıl oldu. İş Bankası, 2005 içinde SPK lisansına da sahip olan uluslararası bir derecelendirme kurumundan sektörde kurumsal yönetim derecesi alan ilk banka ve şirket oldu. Söz konusu değerlendirmede İş Bankası’na 10 üzerinden 9 seviyesinde "Çok İyi" notu verildi."

BÖLGENİN EN BÜYÜĞÜ:

Ersin Özince, "Geçtiğimiz yıla Doğu Avrupa ve Orta Doğuyu içine alan coğrafyanın en büyük ana sermaye büyüklüğüne sahip bankası unvanı ile giren İş Bankası, 20 milyar dolara yakın piyasa değeriyle ülkemizin en değerli şirketi olma vasfını da sürdürdü" dedi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı