GeriEkonomi İş arayanlar özel sektör istiyor, büyük holdingleri gözlüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İş arayanlar özel sektör istiyor, büyük holdingleri gözlüyor

İŞ ve İnsan kaynakları sitesi ’Yenibiris.com’un araştırmasına göre, üretim-imalat sektöründe bireylerin en çok çalışmak istedikleri iş alanı ’araştırma ve geliştirme’ olurken, işveren tarafında, önümüzdeki bir senede alım yapılacak bölümler açısından ’bayi takip ve geliştirme’ ilk sırada yer alıyor. Yenibiriş Genel Müdürü Deniz Ceylan Kılıçlıoğlu, işverenler ile iş arayanların beklentilerinin farklı olduğuna işaret ederek, "İş arayanın beklentileri ve işverenin istihdam yapısını görmek, sektördeki istihdam sorununa çözüm geliştirmek için şart" dedi.

Özel sektör isteniyor

Yenibiris.com tarafından yapılan üretim-imalat sektörünün istihdam yapısı ve beklentilerinin saptandığı araştırmaya katılanların yüzde 79’u özel sektörde çalışmak isterken, yüzde 14’ü kamu sektörünü tercih ediyor. Özel sektör içinde de katılımcılar, yüzde 55 oranında holding veya holding şirketleri/büyük şirketlerde çalışmak istediklerini ifade ediyor. İş değiştirmeyi düşünen katılımcılarda bu oran yüzde 58’e ulaşırken, özel sektörde çalışılmak istenen kurum/şirket ortaklık yapısı olarak ise, yüzde 40 yerli sermayeli şirketler, yüzde 30 yabancı sermayeli şirketler sonucu çıkıyor.

İlk işini arayan üretime

Araştırmaya katılanların yüzde 40’ı üretim-imalat sektöründe çalışıyor ya da çalışmış. Bu oran iş değiştirmeyi düşünen katılımcılarda yüzde 43. "Üretim-imalat sektöründe çalışmak ister misiniz" sorusuna katılımcıların yüzde 65’i olumlu yanıt verirken, bu oran ilk işini arayanlarda yüzde 93’e kadar çıkıyor. Sektörde deneyimi olan kişilerde bundan sonraki iş hayatında çalışılmak istenen sektörler içinde üretim-imalat sektörü tercihi yüzde 30’lara düşüyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle