GeriEkonomi İranlı turist bereketi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İranlı turist bereketi

İranlı turist bereketi

İran’ın 13 günlük tatil dönemine girmesi, Türkiye’de büyük bir turizm hareketi yarattı. 4 günde sadece Van’daki Kapıköy sınır kapısından 18 bin İranlı turist Türkiye’ye giriş yaptı. Van dışında, Erzurum, Rize ve Antalya gibi iller de İranlı turistleri ağırladı.

İRAN’da başlayan Nevruz tatili nedeniyle, binlerce İranlı Türkiye’ye akın etti. Van’dan Adana’ya Erzurum’dan Rize’ye kadar Türkiye’nin çok farklı noktalarına seyahat eden İranlılar esnafın da yüzünü güldürdü. Özellikle ‘düşük sezon’ olarak adlandırılan bu dönemlerde gelen İranlılar, otelcileri de memnun etti. Bazı bölgelerde yoğun talep gören oteller yüzde 80’i aşan doluluklara ulaştı.

TURİSTLER İÇİN EĞLENCE

13 günlük Nevruz tatilini Türkiye’de geçirmek için son dört günde 18 bin İranlı turist, Kapıköy Sınır Kapısı’ndan Van’a giriş yaptı. İranlıların Saray ilçesinde modernizasyonu tamamlanan Kapıköy Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapmaya devam edeceğini belirten Van Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Saray Kaymakamlığı ve Gümrük Müdürlüğü yetkilileri, sınır kapısından giriş yapan turistlerin Nevruz’unu kutlayarak lokum ikram edip karanfil verdi. İran’da Nevruz tatilinin başlamasıyla Van sokaklarında turist yoğunluğu görüldüğünü ifade eden Van Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, “Son dört günde 18 bin İranlı Van’a giriş yaptı. Gelen turist sayısının çok daha fazla olmasını bekliyoruz. Otellerimizde doluluk oranı yüzde 80’in üzerine çıktı. Bugünden sonra yoğunluk daha da artacak” dedi. İranlı turistler için kentte bu yıl 5. Van Shopping Fest’i (Alışveriş Festivali) düzenlediklerini ifade eden Aktuğ şöyle konuştu:“İranlı misafirlerimiz için esnafımız yüzde 70’e varan bir indirim yapıyor. İran’dan sanatçılar getirerek turistlerin iyi vakit geçirmelerini sağlıyoruz.”

RİZE’DE TERMAL TATİL

İranlı turistlerin gittiği bölgelerden biri de Karadeniz oldu. DHA’dan Muhammet Kaçar ve Aytekin Kalender’in haberine göre Rize’nin İkizdere ilçesine gelen İranlı turistler, yakılan Nevruz ateşi üzerinden atladı, çalgılar eşliğinde halk oyunları oynadı. İkizdere ilçesinde, yer altından 72 derece olarak çıkan ve içerdiği 4 bin 541 mineral oranı ile dünyanın en kalitelilerinden olduğu belirtilen termal su otelinde konaklayan İranlı turistler, bölgenin doğasına, yemeklerine ve misafirperverliğine hayran kaldıklarını söyledi. 
Ridos Termal Otel Genel Müdürü Cemal Akın da 14.3 kilometre ile Türkiye’nin en uzun tüneli Ovit Tüneli’nin açılmasıyla birlikte İran ve Irak’tan önemli bir turist potansiyeli aldıklarını söyledi.

İranlı turist bereketi

ADANA’YA İLK KEZ GELDİLER

BU yıl Adana da İranlı turist ağırlayan iller arasındaydı. İlk kez Adana’ya gelen 40 kişilik İranlı turist kafilesi, cami, kilise ve diğer tarihi mekanları gezdi. 13 iş adamı eş ve çocukları ile 40 kişiden oluşan ve hepsi de Azeri Türk’ü olan turist kafilesinden Farshid Bouyeh, “18 saatlik karayolu yolculuğundan sonra İran’ın Tebriz şehrinden geldik. Nevruz Bayramı nedeniyle ilk kez Adana’ya geldik. Adana’yı kimse tanımıyor, ismini TV’den belki duyuyor. Türkiye’nin 5. büyük şehri olan önemli bir yerde Nevruz Bayram’ını geçirdik. Adana’nın bahar havasından yararlandık. 5 gece Adana’dayız” diye konuştu.

İRANLI TURİSTLERİ MEHTERLE KARŞILADILAR

ERZURUM’da bu yıl ikincisi düzenlenen Doğu Anadolu Alışveriş Festivali’nde de İranlı turistler ağırlandı. İranlılar Erzurum’da mehterlerle karşılandı. DHA’dan Turgay İpek’in haberine göre, Erzurum’a gelen İranlılar şehrin ekonomisine de büyük katkı verdi. Kendilerini büyük bir çoşku ile karşılayan Türk halkını kendilerine çok yakın gördüklerini söyleyen İranlı turistler “Tatili Erzurum’da doya doya yaşıyoruz. Gündüzleri Palandöken’de kayak yapıp akşamları da şehre inip alışveriş yapıyoruz. Burada aradığımız her şeyi buluyoruz” dedi.

ANTALYA’DA PAİNTBALL KEYFİ

ANTALYA’nın Aksu ilçesindeki AnadoluPark’ta hizmet veren ‘Dosam Paintball Outdoor Events Park Antalya Paintball’a da en çok İranlı tatilciler ilgi gösterdi. İranlıların paintball oyununu çok sevdiğini söyleyen işletme müdürü Ali Bilgiç, “2019 turizm sezonunu İranlı turistlerle açtık. İranlılar paintball oyununa bayılıyor. 10 dakika oyun oynamak için gelen gruplar 3- 4 saat parkurda kalıyor” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle