GeriEkonomi İran'dan sert ABD açıklaması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran'dan sert ABD açıklaması

İran'dan sert ABD açıklaması
refid:28039237 ilişkili resim dosyası

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, ABD Kongresi tarafından ülkesine yönelik yeni yaptırımların gündeme getirilmesine tepki göstererek, "Kongre ile sorunlarını çözemezse müzakerelerin ortadan kalkmasının sorumlusu Obama (ABD Devlet Başkanı) olacaktır" dedi.

İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre Laricani, Batı'nın, yaptırımları İran'a baskı aracı olarak kullandığını ifade ederek, "Buna rağmen İran'ı engelleyemediler ve müzakere masasına oturdular çünkü yaptırımlar etkisizdi" ifadelerini kullandı. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de kısa süre önce İsviçre'nin Davos kentinde yaptığı açıklamada, "Amerikan Kongresi bu tasarıyı onaylarsa İran Parlamentosu bunu cevapsız bırakmaz. Yeni yaptırımların onaylanması nükleer müzakereleri de başarısızlığa sürükler" demişti.

VETO EDECEĞİNİ BELİRTMİŞTİ

Amerikan Kongresi'nin özellikle Cumhuriyetçilerin desteğiyle İran'a karşı yeni yaptırım tasarısını oylamaya hazırlandığı yönündeki haberler üzerine ABD Başkanı Barack Obama, müzakereler devam ederken yeni yaptırımları geçirmenin sürece zarar vereceği uyarısında bulunmuş ve masasına böyle bir tasarı gelirse bunu veto edeceğini belirtmişti. Senato Bankacılık Komitesi'nde, İran'a yönelik yaptırımların artırılmasına yönelik oylama 29 Ocak'ta yapılacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle