İran'da sürpriz gelişme

Hürriyet Haber
31.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

SİYASİ ilişkilerde yaşanan sıkıntıya karşın, İran'la ekonomik ilişkileri ilerletecek önemli adımlar atıldı. 120 işadamıyla birlikte İran'da bulunan Dış Ticaret Müsteşarı Kürşad Tüzmen, ‘‘Hedeflerimize ulaştık’’ dedi.

TÜRKİYE ile İran arasındaki siyasi ilişkilerin sıkıntılı bir şekilde sürdüğü bir sırada, iki ülke ekonomik ve ticari ilişkilerinin siyasi ortamdan etkilenmemesi yolundaki ortak iradelerini kuvvetli bir şekilde ortaya koydular. Yaklaşık 120 işadamından oluşan bir heyetle Tahran'ı ziyaret eden Dış Ticaret Müsteşarı Kürşad Tezmen'in ziyaretinde iki ülke arasında ticaretin arttırılması için bir dizi anlaşmaya varıldı.

Tezmen, dünkü resmi temaslarını tamamladıktan sonra ‘‘Hedeflerimize ulaştık’’ açıklamasını yaptı. Bu arada, İran Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün (ECO) ortak pazara dönüştürülmesini önerdi.

Tüzmen ve beraberindeki 120 işadamının İran'daki temasları beklenenin ötesinde bir tempoyla sürüyor. Tahran'daki Laleh Oteli'nde dün de muhataplarıyla biraraya gelen Türk işadamları bir dizi yeni iş bağlantıları kurarken, özellikle geziye Doğu ve Güneydoğu'dan katılan Türk işadamları bu ülkeye ihracatlarını arttırma yönünde önemli adımlar attılar.

ORTAK PAZAR ÖNERİSİ

Müsteşar Tüzmen, dün İran Ekonomi Bakan Yardımcısı Vahabi, Ticaret Bakan Yardımcısı Vahaji ile Ulaştırma Bakanı Hocati ile biraraya geldi. Merkez Bankası ve Mustafazar Jarbazan Şehitler ve Yetimler Vakfı yöneticileriyle biraraya gelen Tüzmen, ‘‘İran ekonomisinin çıkışta olduğu bir dönemde bu geziyi gerçekleştirdik. Hedeflerimize ulaşılmıştır’’ dedi. İranlı yetkililerin Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün (ECO) bir ortak pazara dönüştürülmesi önerisini getirdiklerini söyleyen Tüzmen, Türk tarafı olarak gümrük vergilerinin azaltılmasını istediklerini kaydetti.

Gürbülak ve Bezergan sınır kapılarının rahatlaması amacıyla 24 saat açık bulundurulacağı yönünde karara varıldığı toplantılarda ayrıca, Türk-İran Ortak İş Konseyi kurulması yönünde de prensip kararına varıldı.

TIR GEÇİŞ PARASI DÜŞTÜ

İran-Türkiye demiryolunun en kısa sürede açılması için de çalışmaların başlatıldığı görüşmelerde İran'ın sınırdan TIR başına 1700 dolar yerine 1050 dolar alması karara bağlandı.

SINIR TİCARETİ ZAPTI

Türk Eximbank ve İran EGFİ'nin işbirliği yapmaları için çalışma başlatılmasını üzerinde anlaşmaya varılan görüşmelerde ayrıca, sınır ticareti ortak zaptı da imzalandı. Buna göre, yıllık 1.5 milyar dolar vergi kaybına neden olan kaçak akaryakıtın yurda sokulmasının önü alınmış oldu. Yarın sabah Türkiye'ye dönecek olan Tüzmen ve beraberindeki heyet bugün Basra Körfezi’ndeki Kish Adası Serbest bölgesine gidecek.

İran'da alınan kararlar

<ı>Türk TIR'larından alınan geçiş ücreti 1700 dolardan 1050 dolara indi.

Sınır ticareti ortak zaptı imzalandı.

Gürbülak ve Bezergan kapıları rahatlama sağlamak için 24 saat açık kalacak.

Türk-İran İş Konseyi kurulması kararı alındı.

Türk Eximbank ile İran EGFİ işbirliği yapacak.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı