GeriEkonomi İrancell'de mutlu sona doğru
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İrancell'de mutlu sona doğru

İran cep telefonu piyasasında ilk özel şirket olmayı planlayan İrancell konsorsiyumunda Turkcell ile yerel şirketler arasında anlaşma sağlandı. Böylece, projeye başlanması için son aşamaya gelinmiş oldu.

Bugün öğleden sonra İranlı ortaklarla yapılan toplantıda, mevcut sorunlar giderilerek, anlaşma sağlandı.
Turkcell yetkilileri, kendi taleplerinin dikkate alındığını ve hisse oranları dahil, lisans ve diğer detaylar hakkında anlaşma imzalandığını bildirdi. Yetkililer, İranlı ortaklar tarafından da kabul edilen anlaşmayla Turkcell'in kendi istediği koşulları elde ettiğini belirttiler.

Konsorsiyumdaki en fazla paya sahip olan Turkcell ile yerel şirketlerin anlaşmasıyla İrancell projesi son halini alırken, ortaklar arasındaki sorunun çözülmesiyle projenin başlaması ve uluslararası standartta simkart dağıtımının gerçekleşebilmesi için gerekli zemin hazırlanmış oldu.

Turkcell başkanlığındaki konsorsiyum, Şubat 2004'te cep telefonu lisansı ihalesini kazanmış, ancak meclisteki muhafazakar milletvekilleri Turkcell'in İrancell anlaşmasındaki payını yüzde 70'den yüzde 49'a çekmişti.
Turkcell, İrancell konsorsiyumundaki payının düşürülmesine rağmen Temmuz ayında yeni koşulları kabul ettiğini ve projeye katılacağını açıklamıştı.

İran Enformasyon ve Teknoloji Bakanlığı, 20 Ağustos'ta yerel şirketlerin konsorsiyuma dahil olmasıyla İrancell'e lisans verildiğini bildirmiş, Turkcell'den yapılan açıklamada, ihalenin sonuçlandığı veya ödeme yapılması konusunda kendilerine iletilen herhangi bir bilgi bulunmadığı belirtilmişti.

Açıklamadan sonra Tahran'a gelerek görüşmeler yapan Turkcell yetkilileri, uluslararası bir bankanın projeye müşavir olarak katılmasını teklif etmişlerdi.

Turkcell'in konsorsiyumdaki payının düşürülmesi ve İranlı ortaklarla bazı sorunlar yaşanması projenin hayata geçirilmesini geciktirmişti. Sadece bir telefon operatörünün faaliyet gösterdiği İran'da, yaklaşık 6 milyon kayıtlı cep telefonu abonesi bulunuyor. İkinci GSM operatörünün devreye girmesiyle bu rakama üç yıl içinde 11 milyon abonenin daha eklenmesi bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle