GeriEkonomi İran'a petrol ambargosu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  27
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran'a petrol ambargosu

İran'a petrol ambargosu
refid:19749257 ilişkili resim dosyası

Reuters haber ajansı bugün Brüksel'de toplanan AB liderlerinin İran'a petrol ambargosu uygulama konusunda anlaştığını belirtti. Ambargo'nun 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olacağı ifade edildi.

Brüksel’de toplanan Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları toplantısından İran’ın nükleer programını durdurmaya yönelik yeni yaptırımlar çıktı.     

 

Bu yaptırımlar kapsamında, Tahran’ın petrol ihracatına ambargo uygulamak ve İran Merkez Bankası’nın hareketlerini sınırlamak gibi önlemlerin olacağı konuşuluyordu.  

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre AB üyeleri, bu haftadan itibaren İran'dan ham patrol ithalatıyla ilgili yeni sözleşme yapamayacak. Mevcut sözleşmeler 1 Temmuz'da sona erdiğinde AB'nin İran'dan petrol ithalatı yılın ikinci yarısında tamamen durmuş olacak.

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, dışişleri bakanları toplantısı öncesinde basına yaptığı açıklamada, İran'a ilave yaptırımları sonuçlandıracaklarını söyledi.

İran'a havuç ve sopa politikasının devam ettiğini kaydeden Ashton, Tahran yönetiminin isteğini göstermesi halinde nükleer müzakerelere hazır olduklarını belirtti.
Ashton, İran'a petrol ambargosunun üye ülke ekonomilerine etkisini yeni oluşturlacak bir mekanizmayla hesaplayacaklarını İran'dan kaynaklanacak arz darlığının aşılması için birçok üreticiyle temas içinde olduklarını ifade etti.

 

1 TEMMUZ'A KADAR İZİN VAR

 İran'dan ham petrol ve petrol ürünleri ithalatı için yeni sözleşmeler yasaklanırken, yürürlükteki sözleşmeler uyarınca 1 Temmuz'a kadar ithalata izin verilecek.
AB İran'dan petrokimya ürünleri ithalatını da yasaklarken, bu ülkeye enerji sektöründe kullanılmak üzere ekipman ve teknoloji transferini durdurdu.

Yaptırımla kapsamında AB'li petrokimya şirketleri İran'da yatırım yapamayacak ve ortaklıklar kuramayacak.

Tahran yönetiminin endişe veren nükleer programı nedeniyle başvurulan ilave yaptırımlar çerçevesinde İran Merkez Bankası'nın AB'deki aktifleri, meşru ticareti ve borç ödemelerini engellemeyecek şekilde kısmen dondurulacak.

Yaptırımlarla ayrıca Merkez bankası ve İranlı diğer kamu kuruluşlarına AB'de altın ve diğer kıymetli maden ticareti yasağı getiriliyor.

 

İRAN EN FAZLA KİME PETROL SATIYOR    

 

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) ikinci büyük petrol üreticisi İran, petrolünün büyük kısmını Asya'ya satıyor.  İran en fazla Çin, Hindistan, Güney Kore, Japonya ve İtalya'ya petrol ihraç ediyor.

 

İran petrolünün önemli alıcıları arasında ihtiyacının yüzde 30'unu bu ülkeden karşılayan Türkiye de bulunuyor.

 

Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri, Asya ülkelerini İran'dan petrol alımını azaltmaya ikna etmeye çalışıyor.

 

İran yaptırımlara misilleme olarak Basra Körfezi'nden petrol taşımacılığı için kilt önemdeki Hürmüz Boğazı'nı kapama tehdidinde bulunmuştu. Dünya petrolünün yüzde 20'si Hürmüz Boğazı'ndan taşınıyor.  

 

PETROL FİYATLARI İZLENİYOR

      

Yunanistan’dan sonuç çıkmaması ve yeni ambargo haberleriyle birlikte vadeli piyasada ABD ham petrolün varil fiyatı bugünkü işlemlerde yüzde 2’ye yakın değer kaybıyla 98 dolar seviyesine geriledi.

   

Ham petrolün varil fiyatı Cuma günü 101 dolara kadar yükselmişti.  

  

 

İRAN'DAN PETROL İTHALATI YAPAN ÜLKELER

 

Ülke             Günlük ithalat miktarı         Yüzde oranı
                              (varil)      
------           ------------------------        ------------
 1- Çin                543 bin                           10
 2- Hindistan        341 bin                           11
 3- Japonya         251 bin                           5.9
 4- İtalya            249 bin                          13.3
 5- Güney Kore     239 bin                          7.4
 6- Türkiye          217 bin                          30.6
 7- İspanya          149 bin                          9.6
 8- Yunanistan      111 bin                          22.6
 9- Güney Afrika     98 bin                          25
10- Fransa            78 bin                           3.7 

 

 

       


Yorumları Göster
Yorumları Gizle