GeriEkonomi İran'a gizli doğalgaz mektubu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran'a gizli doğalgaz mektubu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye'yi 31 Aralık'ta doğalgaz almaya hazır hale gelememesi halinde, para ödemekle yükümlü tutan anlaşma maddesinde tanınan sürenin uzatılması için İran'a başvurdu.

Türkiye, İran Doğalgaz Projesi Anlaşması'na göre, 31 Aralık'ta gazı almaya hazır hale gelememesi halinde, gazın parasını ödemekle yükümlü olacağı anlamına gelen ‘‘Take or pay’’ (al ya da öde) maddesindeki sürenin uzatılması talebiyle İran'a başvurdu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nca İran'a gönderilen mektuba henüz cevap gelmediği öğrenildi. Türkiye ile İran arasında, iki yıl önce dönemin Enerji Bakanı Recai Kutan tarafından imzalanan doğalgaz anlaşmasına göre, İran 31 Aralık'ta gazı teslim etmeye hazır hale gelir ancak Türkiye alamayacak durumda olursa, Türkiye alamayacağı gazın parasını ödeyecekti.

ABD'nin doğrudan ve dolaylı engellemeleri, Türkiye'nin Erzurum'dan Ankara'ya kadar uzanacak ve 4 kesimden oluşacak olan İran Doğalgaz Projesi'nde üstlendiği taahhütleri gerçekleştirmesine engel oldu. ABD'nin İran'a dönük ‘Damato Yasası’ uyarınca, ABD, bu ülkeye dönük yatırımlara kredi vermeyerek ambargo uyguluyor. Boru hattının ilk kesimi olan ve Refahyol Hükümeti'nce ihale açılmaksızın BOTAŞ imkánlarıyla finanse edilecek olan Doğubayazıt-Erzurum hattının bitmek üzere olduğu öğrenildi. Ancak projenin geri kalan, Erzurum-İmranlı, İmranlı-Kayseri, Kayseri Ankara kesimlerinde ise birbuçuk yıldır kredi sorunları yaşanıyor.

Müteahhit firmaların, Damato Yasası nedeniyle uluslararası piyasalara kredi bulmakta zorlanması, hattın inşaatlarını engelledi. Ancak bu arada, üç ayrı kesim üstlenen müteahhit firmalara, inşaat başlanmadığı halde, BOTAŞ eski Genel Müdürü Nevzat Arseven döneminde avans ödemesi yapıldı.

Bu arada Doğubayazıt-Erzurum hattı bölgesine kurulacak kompresör istasyonu da ABD engellemesiyle karşılaştı. Kompresör istasyonu ihalesini kazanan Kulak-Cihan firmasının Solar adlı ABD'li firmaya sipariş verdiği kompresör, ABD Yönetimi'nin vize vermemesi nedeniyle Türkiye'ye gönderilemedi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle