GeriEkonomi İran'a dev petrol darbesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran'a dev petrol darbesi

İran'a dev petrol darbesi
refid:20995386 ilişkili resim dosyası

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, İran'ın sık sık kapatmakla tehdit ettiği Hürmüz Boğazı'na alternatif yeni bir petrol boru hatta açtı. Bu, Tahran'ın petrol piyasasındaki gücünü ciddi anlamda sarsacak güçte bir hamle olarak kabul ediliyor.

Boru hatlarının sessiz sedasız bir şekilde açılmasının tam da Tahran'ın nükleer programına yönelik diplomatik gerilimin arttığı bir dönemde gerçekleşmesi açısından da önemli.    

İran'ın petrol üretimi ABD ve AB'nin nükleer programına yönelik yatırımları nedeniyle son 20 yılın en düşük seviyesine gerilerken, Tahran yönetiminin dünyanın en önemli üçüncü petrol sevkıyat bölgesi olan Hürmüz Boğazı'nı kapatmaya yönelik sık sık tehditler savurmasına neden oldu.

Yeni bağlantılar günde 6.5 milyon varil petrol taşıma kapasitesine ya da Hürmüz'den günde 17 milyon varil petrol taşıma kapasitesi bulunuyor. Yeni bağlantılar da bu oranın yüzde 40'ına denk geliyor.

ABD Eski Dışişleri Bakanı Cyrus Vance, boğazın önemini "Batının şahdamarı" olarak tanımlamıştı.   

İran donanmasının komutanı Ali Fadavi ise Tahran'ın boğazdan "tek damla petrol geçirmeme" gücünün olduğunu ifade etti.

Abu Dabi ve Riyad'dan yapılan açıklamalarda yeni açılan boru hatlarının doğrudan Tahran'ın tehditlerine karşı alınmış bir karar olmadığı belirtildi. Petrol piyasasında işlem yapanlar ve enerji analistleri de bu boğazın denge olması açısından açıldığı konusunda hem fikir.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle