GeriEkonomi İran TAV'a 7 milyon dolar tazminat verecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran TAV'a 7 milyon dolar tazminat verecek

İran’da İmam Hümeyni Havaalanı projesini üstelenen ancak İran Parlamentosu’nun kararı ile bu proje elinden alınan TAV’a Türkiye’nin 15-17.5 milyon dolar tazminat istemesine karşın en fazla 7 milyon dolarlık tazminat ödeneceği bildirildi.

Tehran Times gazetesinin, adını açıklanmayan bir yetkiliye dayanarak verdiği bilgiye göre, TAV’ın tazminat aldıktan sonra İran’ı terk etmesi gerekeceğini belirtilerek, "İran Yol ve Ulaştırma Bakanı Mohammed Rahmati de, şirketin İran’dan ayrılmasını istedi" dedi.

Aynı yetkili, TAV’ın ekipmanının bir bölümünün hala havaalanında olduğunu, bakanlığın bu konuda neler yapılacağına ilişkin olarak henüz bir karar almadığını da belirtti.

İran Parlamentosu, geçen Ekim ayında ülkenin güveliğine bir tehdit olması halinde Türk şirketleri ile yapılan iki anlaşmayı iptal etme yetkisini kendisine veren bir yasayı onayladı.

Gazete, Türk şirketleri ile imzalanan ve İmam Humeyni Havaalanı yapımını ve ülkenin ikinci mobil şirketinin kurulmasını öngören iki anlaşmanın, İslam Devrimi’nin meydana geldiği 1979 yılından bu yana en büyük yabancı yatırımlar arasında yer aldığına dikkat çekti.

Tepe ve Akfen ortaklığından oluşan TAV’ın havaalanı projesine 3 milyar dolar civarında bir yatırım yapması bekleniyordu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle