GeriEkonomi İran ile 17 milyar dolarlık ticaretin 4 milyarı kaçak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İran ile 17 milyar dolarlık ticaretin 4 milyarı kaçak

İRAN'ın Ankara Büyükelçisi Bahman Hossenınpour, Türkiye ile İran arasındaki yıllık 17 milyar dolarlık ticaret hacminin 4 milyar dolarlık bölümünün kayıt dışı olduğunu açıkladı. Kayıt dışı ticaretin büyük bölümünü canlı hayvan ve katır sırtında yapılan akaryakıt ticareti oluşturduğu belirtildi.

Doğu illerinde temaslarda bulunan Ankara Büyükelçisi Bahman Hossenınpour, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odasını (ETSO) ziyaret etti. Vali Sami Bulut'un da katıldığı görüşme sırasında ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, komşu iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesini ve ticaret hacminin artırılmasını istediklerini bildirdi. Yücelik, “İki ülke arasında direkt uçuşların yapılması, demiryolu ulaşımının sağlanması ve nakliyecilerin yaşadıkları sorunların giderilmesi de ticaret hacminin artmasında en büyük etken olacaktır” dedi.

Erzurum Başkonsolosu Rasoul Gharaeı, İran'ın Ankara Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticearet Müsteşarı Ahmet Noorani, İranlı milletvekilleri ve işadamlarının katıldığı ziyaret sırasında Büyükelçisi Bahman Hossenınpour, Türkiye ile İran arasında ‘ekonomik trenin' hareket ettiğini söyledi. Büyükelçi şunları söyledi:

“Bizler diplomat, sizler de işadamları olarak bu trenin daha hızlı gitmesini sağlamalıyız. Göreve başladığım zaman ilk ziyaretimi Trabzon'a yapmıştım. Savaş yıllarında Trabzon Limanı'ndan sürekli yararlandık. Trabzon Limanı'nı şimdi tekrar ulaşıma açmak istiyoruz. Bu taşımacılık Trabzon ile Erzurum ve çevre illerdeki taşımacılığa da yardımcı olacaktır. Nereye gittiysem oradaki sanayi erbabıyla toplantılar yaptım. Ticaret erbabının sınır illeri arasındaki ticaret hacminin gelişmesinde büyük önemi var. Eğer çalışmazsanız ve ticaret gelişmezse sorumlu sizlersiniz.

Ben ve beraberimdeki heyet sınır illerinizi gezerek neler yapabileceğimize bakıyorum. Geçen yıl İran'dan Türkiye'ye 1 milyon 200 bin turist geldi. Arzumuz iki ülke arasındaki turist sayısının artmasıdır. Turizm, altyapı ve ekonomik ilişkilerde iş adamları sorumludur. Ben dış ticaret müsteşarınızla oturdum konuştum. Türkiye ile İran arasında yılda 17 milyar dolarlık ticaret gerçekleşiyor. Bunun 11 milyar doları resmi rakamlar, 1 milyar dolarlık bölümü turizm, 1 milyar dolarını da bavul ticareti oluşturuyor. Kalan 4 milyar dolarlık ticaret hacmi ise kaçak. Kayıt dışı olan bu ticarete de resmiyet kazandırmamız gerekiyor.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle