İran’a kritik gezi

Hürriyet Haber
28.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer'in İran'da 10 Haziran'daki ECO zirvesine gidip gitmeyeceği hálá açıklık kazanmazken, Dış Ticaret Müsteşarı Kürşad Tüzmen ve beraberindeki 120 kişilik heyet, dün akşam Tahran'a gitti.

Laik Türk aydınlarına yönelik cinayetlerde ele geçen şüphelilerin işaret ettiği İran hakkında Dışişleri'nin ‘‘henüz net bir şey yok’’ eğilimini gözönüne alan Dış Ticaret Müsteşarlığının gezisi bu ülke ile mevcut ihracatın arttırılmasını hedefliyor.

Çeşitli toplantı ve temasları kapsayan gezide edinilecek izlenim, aynı zamanda dönüşte Sezer'e de gidip gitmemesi konusunda kuvvetli bir referans olacak. Gezide, Türkiye'nin aleyhine olan ticaret dengesi düzeltilmeye çalışılacak.

YOĞUN PROGRAM

Gezide Müsteşar Tüzmen ile birlikte, İhracat Genel Müdürü Ömer Berki de yer alıyor. Bugün resmi temasların başlayacağı gezide ilk olarak Büyükelçilikteki bilgilendirme toplantısının ardından Khodro Otomotiv Tesisleri ziyaret edilecek. Resmi heyetlerarası görüşmeleri takiben akşam saatlerinde heyet onuruna Büyükelçi Turan Moralı tarafından bir resepsiyon verilecek. Yarın ise İran tarafından beş konuşmacının katılacağı bir seminerde Tüzmen ve Berki de birer sunum gerçekleştirecek. Sınır Ticaret Ortak Komitesi toplantıları da aynı gün yapılacak. Behshahr Gıda Kompleksi ve Kimya Sanayi'nin gezileceği Salı günü ayrıca Müsteşar Tüzmen İran'lı üst düzey yetkililer ile biraraya gelecek. Tüzmen'in kim tarafından kabul edileceği henüz belli olmadı. Burada, kendilerine Ankara'dan bir mektup getirmesi beklenen Tüzmen'e İranlıların da cevabi bir mesaj vermesi de bekleniyor. Perşembe günü yurda dönecek heyette, Çarşamba günü Tüzmen, Kızıldeniz'de bulunan Kısh adası serbest bölgesini ziyaret edecek.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı