GeriEkonomi Irak'tan Türkiye'ye para girişine sınır
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak'tan Türkiye'ye para girişine sınır

Cizre Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Adnan Elçi, son günlerde başlatılan yeni bir uygulamayla, Irak'tan Türkiye'ye getirilen döviz miktarına 10 bin dolar sınırı konulduğunu iddia etti.

Elçi, Irak'ta bankacılık sistemi yerleşmediği için Irak'a ihracat yapan işadamlarının paralarını yanlarında taşımak zorunda olduklarını ancak, yeni bir uygulamayla Türkiye'ye sokulan döviz miktarının 10 bin dolarla sınırlandırıldığını ileri sürdü.
 
Irak'a ihracat yapan bazı işadamlarının, kendisini araması üzerine 3 gün önce uygulamadan haberdar olduklarını anlatan Elçi, bu durumun hem işadamlarını hem de döviz kaybına uğrayan devleti zarara uğrattığını belirtti.
  
Elçi, şöyle dedi: ''Uygulamayla birlikte işadamlarımız paralarını Irak'ta tutmak zorunda kalıyorlar. Şu anda Zaho'da milyonlarca doların bekletildiğinitahmin ediyorum. Bu durum ihracatı durdurma noktasına getirdi. Irak'tan Türkiye'ye döviz girişine getirilen 10 bin dolar sınırlandırması hem ihracatçıyı hem de devleti mağdur ediyor. Irak'taki gümrük yetkilileri de uygulamadan rahatsız ancak, bu durum sürüyor. İbrahim Halil Sınır Kapısı'nda bir haftadır ABD askerlerinin uygulama konusunda çok sıkı denetimler yaptıklarını öğrendik.''
 
Uygulamanın nedenini bilmediklerini ancak tedavüle giren yeni Irak Dinarı kullanımının teşvik edilmesine yönelik bir girişim olabileceğini ifade eden Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Elçi, ''Bu para başka yerde geçmiyor. Böyle birşey beklenemez. Irak'ta ya bankacılık sistemi kurulsun ya da bu yasak kaldırılsın istiyoruz'' dedi.

TÜZMEN: BU TİP LİMİTLER TİCARETİ OLUMSUZ ETKİLER

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ''Irak'tan 10 bin doların üzerinde nakit para çıkışının durdurulduğu''yönünde bir bilginin kendilerine ulaştığını belirterek, ''Bu çok yanlış bir karar, bu tip limitler ticaretin gelişmesini olumsuz etkiler'' dedi.

Gerek BM nezdinde gerekse Dışişleri Bakanlığı'nın konu ile ilgili girişimlerinin sürdüğünü kaydeden Tüzmen, şöyle devam etti: "Irak'ta bankacılık sistemi yeterince gelişmediği için bu tip limitler konduğu zaman ticaret önemli ölçüde aksar. Zaten ticaretin aksaması için yeterli nedenler var. Bu üstüne eklenince, biz zor şartlarda ticaret yapmak zorunda kalırız. O zaman istediğimiz ticaret hacmini kolay kolay elde edemeyiz. İstediğimiz şekilde Irak halkına hizmet edemeyiz. Tahmin ediyorum, bu karar önümüzdeki günlerde gözden geçirilir ve yapılan yanlışlar düzeltilir.''


Yorumları Göster
Yorumları Gizle