GeriEkonomi Irak'a tırlar dolusu beyaz et gidiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak'a tırlar dolusu beyaz et gidiyor

Irak'a tırlar dolusu beyaz et gidiyor
refid:11521743 ilişkili resim dosyası

Şen Piliç Gıda Sanayi AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Gürdamar, beyaz et sektörünün durumunun ihracat dolayısıyla canlanma yaşandığını, haftada 8-10 tırla Irak'a tavuk eti gönderdiklerini söyledi.

Gürdamar, 2008 yılında Şen Piliç gibi, birçok firmanın zarar ettiğini kaydederek, 2008'de 125 bin ton tavuk eti ürettiklerini ve 2009'un hedeflerinin ise, 115 bin ton civarında olduğunu bildirdi.

2009'da sektörün toplam 1 milyon 200 bin ton tavuk eti üretimi yapmayı planladığını ifade eden Gürdamar, "Tabi bunun ne kadarı tüketilir, tahmin etmek biraz zor. Umarım son yıllarda yaşadığımız hayal kırıklığını bu yıl yaşamayız. 2008'de yaklaşık 1 milyon 100 bin ton tavuk eti üretimi yapıldı. Sektörün zarar etmesinin en büyük nedeni fazla üretimdi. Bunun yanında maliyetlerinde yükselmesi büyük bir etken oldu"dedi.

Sektörün mutlaka ihracat yapması gerektiğini dile getiren Gürdamar, şöyle konuştu:

“Yıllardır çok az ihracat yapılıyor. Bu yıl ihracat anlamında, sektörde bir canlanma var. Şu anda sektörün durumu ihracat yapmaya başladığı için fena değil. Şen Piliç olarak, haftada 8-10 TIR Irak'a tavuk eti gönderiyorum. Mısır'a uçakla civciv ihraç eden firmalar var. Onun dışında firmalar Azerbaycan ve Gürcistan'a ihracat yapmaya başladı.

Türk Lirası'nın gerçek değerine gelmesi, ihracatı çoğalttı. Bunun yanında yazın yaklaşmasıyla, tavuk eti tüketiminde bir artış bekliyoruz. İnsanlarımız pikniğe giderken, genelde tavuk eti alıyorlar. Balık kışın daha fazla olduğu ve tüketildiği için, vatandaşlarımız tavuk etine yöneliyor.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle