GeriEkonomi "Irak ile serbest ticaret anlaşması yapmalıyız"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Irak ile serbest ticaret anlaşması yapmalıyız"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Irak ile Türkiye arasındaki ilişkiler konusunda, “Bundan sonraki dönemde yapmamız gereken, oturup Irak ile Serbest Ticaret Anlaşması imzalamaktır. Bu çerçevede daha önce imzalanan anlaşmalar çok daha iyi bir şekilde uygulama imkanı bulacak” dedi.

Şimşek, Irak-Türkiye Uluslararası Enerji ve Ticaret Arenası'nın açılışında yaptığı konuşmada, Irak'ın, ekonomik büyüklük olarak alt sıralarda yer alsa da önümüzdeki dönemde ülkede tesis edilen gelişmeler ve istikrar ortamı ile birlikte en güçlü ekonomiler arasında yerini alacağını söyledi.
Irak'ın çok büyük ekonomik potansiyeli olduğuna dikkati çeken Şimşek, bölge nüfusunun genç yapısı ve dışa açık yaklaşımların çok daha yüksek bir büyüme potansiyelini beraberinde getirdiğini anlattı.

Türkiye ile Irak'ın karşılıklı menfaatleri gereği her alanda işbirliği gerektirdiğinin altını çizen Şimşek, Hükümetin son yıllarda uyguladığı komşularla sıfır sorun politikasının ötesine geçerek, maksimum işbirliğini amaçladıklarını söyledi.

Şimşek, 2008 yılında Irak ile imzalanan stratejik işbirliği anlaşmasını hatırlatarak, “Bu mekanizmalar önemli. Bundan sonraki dönemde yapmamız gereken oturup Irak ile Serbest Ticaret Anlaşması imzalamaktır. Bu çerçevede daha önce imzalanan anlaşmalar çok daha iyi bir şekilde uygulama imkanı bulacak” diye konuştu.
Irak'ın serbest ticaret anlaşmasından korkmasına gerek olmadığını dile getiren Şimşek, Türkiye ile Irak'ın rekabet alanlarının sınırlı olduğunu, iki ülkenin birbirini tamamlar nitelikte sektörlere sahip olduğunu kaydetti.

Serbest ticarete yönelik çalışmaların, geleceğin şekillenmesi açısından önemli olduğunu vurgulayan Şimşek, siyaset ve güvenlik konularının ötesinde enerji, ticaret, bayındırlık, çevre gibi konularda karşılıklı geniş bir işbirliği içerisine girilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Irak ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerde canlanmanın söz konusu olduğunu ifade eden Şimşek, Irak'ın 1. Körfez Savaşından önce Türkiye'nin en büyük ikinci ticaret partneri olduğunu, BM ambargoları nedeniyle gerileyen ticaretin, temellerinin sağlam olmasından dolayı yeniden zemin kazanmaya başladığını anlattı.
Türkiye le Irak'ın birçok anlamda ortak değerleri paylaştığına işaret eden Şimşek, “Her şeyi ile birbirine benzeyen insanlardan bahsediyoruz” dedi.
Kuzey Irak ile ticaretin bu boyutlara gelmesinde Türk girişimcilerin payına dikkati çeken Şimşek, iki ülke arasındaki ticaret hacminin artmaya devam edeceğini bildirdi.

Geçen yıl ülkeler arası ticaret hacminin bir önceki yıla göre yüzde 16 oranında arttığını hatırlatan Şimşek, bu durumun, ilişkilerin ne kadar güçlü olduğunu ifade ettiğini söyledi.

“IRAK'IN KALKINMASINA MAKSİMUM DÜZEYDE KATKIDA BULUNMAK İSTİYORUZ”

Türk müteahhitlerin dünyada büyük projelere imza atmaya başladıklarını anımsatan Şimşek, “Önümüzdeki yıllarda Irak'ın yeniden inşasında Türkiye'nin büyük katkısını öngörmek sürpriz olmasa gerek. Bu alanda karşılıklı işbirliği olacak. Biz Irak'ın kalkınmasına, gelişmesine maksimum düzeyde katkıda bulunmak istiyoruz. Birçok alanda teknoloji transferini de içeren işbirliğine girmek istiyoruz” diye konuştu.

Irak'ın güçlü olmasının Türkiye'yi de güçlendireceğinin altını çizen Şimşek, Türkiye'nin, bölgede istikrardan en büyük fayda görecek ülkelerden biri olduğunu, bu durumun Türkiye'nin risk primini azaltacağını vurguladı.

Mehmet Şimşek, “Irak ile ilişkilerimize karşılıklı kazan-kazan ilişkisi üzerine kurulu bir perspektif ile bakıyoruz. Önümüzdeki yıllarda ilişkileri çok daha üst düzeye götüreceğiz. Hükümet olarak bu konuda kararlıyız” dedi.

Irak'ta hala güvenlik konusunda sorunlar olabileceğini ancak Irak'ın bunları da aşacak güce sahip olduğunu ve ülkede güvenli yatırım ortamının oluşacağını belirten Şimşek, Türkiye'nin bu konuda önemli mesafe aldığını ve bu tecrübesini Irak ile paylaşmaya hazır olduğunu söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle