GeriEkonomi Irak ile bankacılıkta da işbirliği
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak ile bankacılıkta da işbirliği

Irak ile bankacılıkta da işbirliği
refid:12869485 ilişkili resim dosyası

Irak Maliye Bakanı Bakır El Zübeydi, Irak ve Türkiye arasında bankacılık alanındaki işbirliğine hazır olduklarını belirterek, “Bağdat ve Ankara arasında bankacılık sektöründe işbirliğinin olmaması iktisadi ilişkileri zayıflatır” dedi.

El Zübeydi, Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Genel Müdürü Halil Eroğlu ve Şişe Cam Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kirman'ın yer aldığı heyeti Bağdat'ta kabul etti.

Irak Maliye Bakanı, her iki ülke bankalarına destek olacak, iki ülke arasındaki iktisadi ilişkileri güçlendirecek, Irak'ta fabrikalarda yatırımı öngören ve Irak'taki fabrikaları aktif hale getirecek protokol imzalamak için hazır olduklarını kaydetti.

Irak Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise Irak ve Türk bankaları arasında işbirliğinin geliştirilmesine Bakanlık olarak büyük önem verildiğine dikkat çekilerek, kardeş ve komşu olan iki ülke bankaları arasında oluşturulacak işbirliği ve yapılacak ortaklıkların, Türk yatırımcıların Irak'ta yatırım yapmaları için iyi bir alt yapı oluşturacağı vurgulandı.

Bu arada, Türk heyetinin de mali, ekonomik ve özellikle bankacılık hizmetlerinin modernizasyonu alanında ve Iraklı bankalarla ortaklık oluşturma konusunda Türk hükümetinin desteğini dile getirdiği ifade edildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle