Irak ile alacak sorunu çözüldü

A.A.
15.02.2006 - 17:47 | Son Güncelleme:

Irak ile petrol ürünleri ihracatından kaynaklanan alacak sorunu çözümlendi. Irak'a petrol ürünleri ihraç eden 34 Türk firmasının 1 milyar 20 milyon dolar tutarındaki alacağının tahsiline dönük, Irak ve Türkiye arasında imzalanan anlayış muhtırası imzalandı.

Dış Ticaret Müsteşarlığı'nda gerçekleştirilen “Anlayış Muhtırası”nın imza törenine katılan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 1 milyar 20 milyon dolar tutarındaki petrol ürünleri sevkiyatından kaynaklanan Türk firmalarının alacaklarının yeniden yapılandırıldığını açıkladı.

Tüzmen, “bu çerçevedeki alacakların tamamı, yıl sonuna kadar aylık eşit taksitler halinde ve yüzde 3 gecikme faizi uygulanmak suretiyle ödenecek” dedi.

Bakan Tüzmen, imzalanan anlayış muhtırası ile bu yıl yaklaşık 2 milyar doların üzerinde gerçekleşmesi beklenen Irak'a yönelik petrol ürünleri transit ticaretinin, bundan sonra uluslararası uygulamalara uygun kabul ve ödeme şekline kavuşturulduğunu, bu çerçevede 2006 yılanda yapılacak sevkiyatların, açılacak “Teyitli Akreditiflere” bağlı olarak gerçekleştirileceğini kaydetti.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı