GeriEkonomi İpler gerildi Bankacılık Tasarısı kilitlendi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İpler gerildi Bankacılık Tasarısı kilitlendi

Bankacılık Yasa Taslağı’yla ilgili TMSF-BDDK arasında yapılan görüşmeler kilitlendi. Kilit noktaları, bankaların fona devredilip edilmeyeceği, yabancı denetimine açılması ve mevduata güvence için kesilecek sigorta primlerini kimin belirleyeceği oluşturuyor.

IMF’nin yeni stand-by anlaşmasının ön koşullarından biri olarak TBMM’ye sevkedilmesini istediği Bankacılık Yasa Taslağı’yla ilgili görüşmelerin kilitlendi. Başbakanlık, Hazine, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun anlaşamadığı temel noktaları, ‘bankaların tasfiye için fona devredilip edilmemesi, bankaların yabancı denetimine açılması, mevduata güvence nedeniyle kesilecek sigorta primleri BDDK’nın mı TMSF’nin mi belirleyeceği’ oluşturuyor. Bankaların yabancı denetimine açılmasının taslakta doğrudan BDDK’nin yabancı denetim uzmanı çalıştırılmasına yönelik ifadeyle yer aldığı öğrenildi.

GÖRÜŞ AYRILIKLARI:

BDDK’nın Finansal Hizmetler Kanun Taslağı olarak hazırladığı ancak Başbakanlık’ta adının Bankacılık Yasası olarak değiştirildiği düzenleme üzerinde tartışma sürüyor. Hazine’de 12 Mart Cumartesi günü yapılan BDDK, TMSF, Hazine, Başbakanlık ve DPT yetkililerinin katıldığı toplantıdan da uzlaşma çıkmazken, görüşmelerin kilitlendiği öğrenildi. Kilitlenen noktaların başında bankaların fona devredilmeden tasfiye edilmesi ya da fona devir sürecinin işletilmesi ile yabancı uzmanların denetimine bankaların açılması konusu geliyor. Bankaların yabancı uzmanların denetimine açılmasının yalnızca yabancı şirketlerin denetimi yoluyla değil, BDDK’nin doğrudan yabancı uzman çalıştırması biçiminde öngörüldüğü öğrenildi. Taslakta ‘BDDK yabancı uzman çalıştırır’ şeklinde düzenleme yapıldığı belirtiliyor. BDDK, IMF’nin talepleri doğrultusunda taslağa yerleştirilmeye çalışılan bu düzenlemeyle bankaların yabancı denetim ve uzmanlara açılmasının bankacılık sisteminin gizliliğine aykırı olduğuna dikkat çekerek karşı çıkıyor.

BİLGİN KARŞI ÇIKTI:

Taslak üzerindeki üçüncü kilitlenme noktasını ise mevduat güvencesi nedeniyle bankalardan kesilecek olan sigorta primini BDDK’nın mı TMSF’nin mi belirleyeceği oluşturuyor. Sigorta primini kendisinin hesaplamasını isteyen BDDK, bu yetkinin TMSF’ye verilmesi durumunda ayrı bir denetim birimi oluşturulmuş olacağına dikkat çekiyor. Hazine’de yapılan toplantıda BDDK Başkanı Tevfik Bilgin’in ‘Henüz kararı alınmamış bir stand-by anlaşmasına ve kanunlaşmamış kurullarla ilgili çerçeve yasaya dayanarak bu taslağı uyumlu hale getirmeye çalışıyorsunuz’ biçiminde sözleriyle kurulun hazırladığı taslağın değiştirilmesine karşı çıktığı öğrenildi.

KUŞA ÇEVRİLDİ:

Toplantıda genel müdür yardımcılarında aranan koşullar başlığı altında da kredilerden sorumlu olarak 2 yıl çalışma koşulunun eklendiği, BDDK’nın ‘İnsan kaynaklarından sorumlu müdürün bununla ne ilgisi olabilir’ sözleriyle bu düzenlemeye itiraz ettiği öğrenildi. Buna benzer bir kaç düzenleme üzerinde ise anlaşma sağlandığı kaydedildi. Taslağın hangi aşamada olduğu ve nerede bulunduğu tartışmalara yol açarken, BDDK’nin hazırladığı taslağın ‘kuşa çevrildiği’ iddia ediliyor. Hazine’nin taslağı stand-by’la uyumlu hale getirmeye çalıştığı, BDDK’nın sektörün düşüncelerini dikkate aldığı, Başbakanlığın taslağı kurullarla ilgili hazırlamaya çalıştığı üst çerçeve yasa tasarısıyla uyumlu hale getirmeye çalıştığına dikkat çekiliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle