GeriEkonomi iPhone’a 2.1 lira elektrik faturası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

iPhone’a 2.1 lira elektrik faturası

iPhone’a 2.1 lira elektrik faturası
refid:21586973 ilişkili resim dosyası

Günlük hayattaki ‘vazgeçilmezler’ arasına girmeyi başaran akıllı telefonlar, alırken fiyatlarıyla el yaksa da kullanım masrafları bakımından ‘cep’ dostu çıktı.

Bilgisayar ve televizyon kullanımını ciddi oranda düşüren akıllı cep telefonlarının yıllık enerji tüketim maliyeti hesaplandığında da ortaya ‘komik’ rakamlar çıkıyor. iPhone 4 kullanıcısı, telefonunu her gün şarj ettiği takdirde yılda sadece 2 lira 10 kuruşluk elektrik tüketiyor. iPhone 5 kullanıcılarının yıllık elektrik tüketimi ise 1 lira 94 kuruş olarak ölçülüyor. Piyasanın en iddialı akıllı telefonlarından biri olan Samsung Galaxy SIII kullanıcısının yıllık elektrik tüketimi ise 2 lira 70 kuruşu buluyor.

Tüketimi içerik artıyor

Dünya genelinde akıllı cep telefonu satışlarının yıllık 567 milyon olduğunu ve 2016 yılına gelindiğinde 1 milyar akıllı cep telefonu satışı gerçekleşeceği düşünüldüğünde elektrik tüketimi katlanacak. 2010 yılından bu yana kullanılan akıllı telefonlar da hesaba katıldığında dünyadaki akıllı telefonların yıllık elektrik tüketimi 3 milyar liraya ulaşacak. Bu da ortalama 355 bin hanenin yıllık elektrik tüketimine eş değer bir oranı temsil edecek. İnternet trafiğinin de önemli bir bölümünü temsil eden akıllı telefonlar, 2011 yılında internetteki varlığını bir önceki yıla göre 3 katına çıkardı. Cep telefonu üzerinden internetten 55 megabaytlık data indirilirken, 2011 yılında bu rakam 150 megabayta ulaştı.

68 kat ekonomik

AKILLI cep telefonu ve tablet bilgisayarın, pek çok elektronik cihazın yerini alması, kişi başına düşen elektrik tüketimini de düşürdü. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha da az enerjiye ihtiyaç duyan cihazlar ortaya çıkarken, toplam tüketimin azalmasında en önemli katkıyı ise akıllı cep telefonları yaptı. Masaüstü bilgisayarlara göre ise 68 kat daha ekonomik hale geldi. Oyun konsolu cep telefonuna göre 98 kat daha fazla elektriğe ihtiyaç duyuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle