GeriEkonomi iPhone 5 alacaklara kritik uyarı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

iPhone 5 alacaklara kritik uyarı

iPhone 5 alacaklara kritik uyarı
refid:21471109 ilişkili resim dosyası

iPhone 5'i yurtdışından alıp, Türkiye'de kullanmak isteyenleri kötü bir süpriz bekliyor.

Apple'ın son telefonu iPhone 5, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'deki teknoloji tutkunlarını da heyecanlandırdı. Ancak 21 Eylül'de ilk olarak ABD ve Avrupa'da satışa çıkacak olan iPhone 5'i yurtdışından alıp, Türkiye'de kullanmak isteyenleri kötü bir süpriz bekliyor.

Habertürk'ten Necdet Çalışkan'ın haberine göre, Apple'ın yeni telefonunda kullanılan "nano SIM" teknolojisi, iPhone 5 kullanmak isteyenlere SIM kartlarını da yeniletecek. Çünkü daha önceki modellerde kullanılan micro SIM kartların yerine iPhone 5'te daha ufak ulan "nano SIM" kart kullanılıyor.

 Önceki modellerde normal SIM kartlardan kesilerek de elde edilebilen micro SIM kartların aksine nano SIM kartlarda böyle bir yöntem uygulanamıyor. iPhone 5 için Türkiye'deki operatörlerin nano SIM kart hazırlıkları devam ederken, bağlantı/şarj giriş noktası da önceki modellere göre küçülen iPhone 5'te eski şarj cihazları ve istasyonlarını kullanabilmek için de dönüştürücü gerekecek.

EN UCUZ 1.368 TL

Öte yandan ABD'de kontratsız satış fiyatı 649 dolardan başlayan iPhone 5'i yurtdışından alacak olanlara toplam maliyeti en az 1.368 TL olacak. 16 GB için 649 dolar, 32 GB için 749 dolar ve 64 GB için 849 dolar olarak belirlenen kontratsız ABD satış fiyatları üzerinden yüzde 8'lik eyalet vergisi alınıyor.

Buna ek olarak Türkiye'de bu yaz uygulamaya giren harçla birlikte kayıt işlemi sırasında 100 TL de ödenecek. Bu şekilde yurtdışından iPhone 5 alanların cebinden 16 GB'lik model için 1368 TL, 32 GB için 1564 TL ve 64 GB'lik model içinse 1759 TL çıkacak.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle