‘Iphigenia’ olmayacağız

Yorgo KIRBAKİ/Atina
31.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Yunan Başbakanı Andonis Samaras, mitolojinin trajik figürlerinden ‘Iphigenia’ gibi kandırılıp feda edilmesine izin verilmeyeceğini belirterek, “Tünelin ucunda ışık göründü, 2 yıl sonra bugünkünden çok farklı olacağız” dedi. Samaras, 11.5 milyar Euro’luk kemer sıkma ve tasarruf tedbirlerinin ülkenin kaostan kurtulması için son fırsat olduğunu da söyledi.

YUNAN Başbakanı Andonis Samaras, ülkesinin mitolojinin trajik figürlerinden ‘Iphigenia’ gibi kandırılıp feda edilmesine izin vermeyeceğini söyledi. Samaras lideri olduğu Yeni Demokrasi partisinin siyasi komite toplantısında yaptığı konuşmada, Yunanistan için tünelin ucunda ışık göründüğünü ve her şeyin iyi gitmesi ve olağanüstü dış faktörlerin oluşmaması halinde ülkesinin 2 yıl sonra bugünkünden çok farklı olacağını belirtti.

Çocukları öldüremeyiz

Hükümeti için başlıca rakibin Yunanistan’ın Euro’dan çıkıp drahmiye dönmesini isteyen ‘drahmi lobisi” olduğu kaydeden Samaras “Euro’da kalmak ve kalkınmak için mücadele veriyoruz. İşsizlik dramı daha ileriye gidemez. Yunanistan, çocuklarını öldüremez” dedi.  Samaras, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ile görüşmelerine değinerek “Avrupa’dan toksik beyanatlara son verilmesini istedik. Herkes de bunu anladı” açıklamasını da yaptı.

Kaos için son fırsat

Eylül ayında açıklanması beklenen 11.5 milyar Euro’luk yeni kemer sıkma ve tasarruf tedbirlerinin, ‘son kesinti paketi’ olacağını belirten Samaras şöyle konuştu: “Tasarruf paketi ‘acı tedbirler’ içeriyor. Ancak, bu  ülkenin kaostan kurtulması için belki de son fırsat. Zaten daha fazlasına Yunan ekonomisinin dayanması mümkün değil. Unutmayın ki, Yunan halkı yeniden drahmiye dönmeme ve krizden çıkmamız konusunda  bize ve oluşturduğumuz üç parti hükümetine güveniyor.”

İkramiyeler kesilecek

Yunanistan Maliye Bakanı Yannis Sturnaras ise , 11.6 milyarlık kesinti  paketiyle ilgili temel senaryonun genel hatlarıyla hazır olduğunu ancak, bazı  teknik konularda müzakerelerin sürdüğünü söyledi. Başbakanlık konutunda, hükümeti oluşturan üç parti liderlerinin tasarruf  paketiyle ilgili yaptığı toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan  Sturnaras, temel senaryoda emekli maaşlarında daha fazla kesintiye gidilmesinin  öngörülmemesiyle birlikte, özel maaş çizelgeleriyle ilgili müzakerelerin  sürdüğünü belirtti.  Edinilen bilgilere göre, yeni kesinti paketiyle çalışanlarda 1000, emeklilerde 700 Euro olan yıllık bayram ikramiyeleri kesilecek. Ayrıca, memur ve emekli maaşlarında yeniden kesintiler yapılacak.

Iphigenia kimdir?

Iphigenia, mitolojide Agamemnon ile Klitemnistra’nın kızı, Orestis ile Elektra’nın ablası. Aka gemileri Troya savaşı için yola çıktığında rüzgârın dinmesi yüzünden ilerleyemez. Kâhin  Kalkas ‘Aka’nın en güzel kızı tanrıça Artemis’e kurban edilmeli’ kehanetinde bulunur. Iphigenia kahraman Ahilleas ile evlendirileceği yalanı ile kandırılıp kurban edilir.

Troyka 7 Eylül’de Atina’ya geliyor
       
AB, Avrupa Merkez Bankası ve IMF temsilcilerinden oluşan heyetin (Troyka)  Yunanistan’ın tasarruf çabalarını değerlendirmek üzere 7 Eylül’de Atina’ya gidecek. Troyka’nın  raporu 13 Eylül’de açıklanacak. Rapor, Yunanistan’ın öngörülen kredileri alıp alamayacağını  belirleyecek.

Dolar 1.82 lirayı aştı

PİYASALARDA dün Asya’dan devralınan kötü hava Avrupa’da da etkisini gösterdi.  Endekslerde yön aşağı dönerken Türkiye’de dolar 1.82’nin üzerine çıktı. Bernanke’nin bugün yapacağı açıklama öncesinde gerilim artarken, buna ek olarak yükselen emtia fiyatları eklenince, dün serbest piyasada dolar günü 1 kuruşa yakın yükselişle 1.82,50’den tamamladı.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı