İpek Kağıt'ta grev

AA
22.06.2013 - 13:48 | Son Güncelleme:

Selüloz-İş Sendikası ile yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması nedeniyle dün başlatılan grevin ardından çalışanların fabrika önündeki bekleyişi sürüyor

Yalova'nın Altınova ilçesinde bulunan İpek Kağıt ile Selüloz-İş Sendikası arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması nedeniyle dün başlatılan grevin ardından çalışanların fabrika önündeki bekleyişi sürüyor.

Selüloz-İş Sendikası Kocaeli Şubesi Başkan Vekili Abdülhalim Altın, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, 6 aydan bu yana fabrika ile sendikaları arasında yapılan görüşmelerde sonuç elde edilemediğini söyledi.

Fabrikanın verdiği zamla sendikanın istediği zam arasında büyük bir fark olduğunu dile getiren Altın, "Bunun sonucunda 21 Haziran itibariyle greve çıktık. Biz, bütün arkadaşlarımız 2001 krizinden bu yana fedakarlık yaptığımızı düşünüyoruz. Haklı bir sebep için bu parayı istediğimizi düşünüyoruz" diye konuştu.

Kadrolu 167 işçinin Yalova'daki fabrikada, 18 işçinin ise Manisa'daki fabrikada greve başladığını kaydeden Altın, şunları söyledi:

"Fabrika ortalama ücretler konusunda anlaşamadık. Yaklaşık yüzde 22 zam istemiştik. Çok düşük, çok yüksek ücretlilerimiz de vardı ama istediğimiz para fabrika ortalamasıydı. Sendikalı arkadaşlarımızın istediği rakamlar geçmiş yıllardaki kayıpların giderilmesi içindi. Bu istediğimiz paraların yüksek olmadığını düşünüyoruz. 2001 yılından bu yana ücrette bir gerileme vardı. Bizler haklarımızı alana kadar greve devam edeceğiz."

SAKAL BIRAKMA EYLEMİ SONA ERDİ

Altın, yaklaşık 3 ay önce sakal bırakma eylemi de yaptıklarını hatırlatarak, greve çıkılmasıyla bu eylemin sona erdiğini belirtti.

Altın, "Biz yaklaşık 100-105 gün önce görüşmelerimizden sonra eylem kararı aldık. Bunu, sakal bırakarak gerçekleştirdik. Herhangi bir iş aksatma gibi bir durumumuz yoktu. Sadece sakal olarak eylemimizi yapmıştık. Artık grevdeyiz. İsteyen arkadaşlarımızın hepsi sakallarını kesti" diye konuştu.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı