9 bin 999 odalı yasak saray! 1275 yaşında Kur'an tüm duvarlara işlenmiş

Aysel ALP-Pelin KURT/ÇİN
01.12.2017 - 21:57 | Son Güncelleme:

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de bir hafta baharatın kokusunda, ipeğin yumuşaklığında nasıl geçti anlamadık. Çin’in bugününü temsil eden Pekin’den başlayan yolculuğumuz, köklü geçmişinin simgesi, eski başkent Şian’ın (Xi’an) ardından, geleceğin simgesi Şangay’da son buldu.

Çin İstanbul Konsolosluğundan gelen Dostluk Ziyareti davetini aldığımızda, tarihi binlerce yıl önceye dayanan, bugün en büyük ikinci ekonomi olmayı başaran bir ülkeyi görme heyecanı sardı içimizi. Hemen ardından bu duygu yerini 1.4 milyarlık nüfusu, dünyanın fabrikası koca bir ülkede ‘kaybolmak’ endişesine, bir dizi soru işaretine bıraktıysa da gitmekten vazgeçiremedi bizi.

İLK DURAK PEKİN

Çin ziyaretinde Türk gazeteciler ilk şaşkınlığı Pekin’in sakinliği karşısında yaşadı. 1.4 milyarlık nüfus neredeydi? Trafik belki sıkışıktı ama İstanbul’dan pek de farkı yoktu. Nereye kaybolmuştu bu Çinliler? Bu sorular içindeki basın heyetini ilk kabul eden Çin Dışişleri Bakanlığı Batı Asya ve Kuzey Afrika Müsteşarı Cui Wei oldu. Wei, ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirdi. Çin’e özgü sosyalizm modelini benimsediklerini ve bu modelin yeni çağa girdiğini anlattı. Çin Komünist Partisinin 19. Kongresine bakmadan Çin’in anlaşılamayacağını vurgulayan Wei, hedeflerinin 2020’ye kadar orta halli refah toplumunu tamamlamak olduğunu söyledi. Wei’nin 2050’ye kadar ise modernleşmiş, demokratik, müreffeh Çin’i gerçekleştireceklerini ifade etti. Dünyada barış ve ortak kalkınmayı hedefleyen bir dış politika benimsediklerini söyleyen Wei, “Tek ülke gelişemez ve dünya tek ülke tarafından yönetilemez; eşit, adil bir dünya kurulmalı” sözleri dikkat çekiciydi.

9 bin 999 odalı yasak saray 1275 yaşında Kuran tüm duvarlara işlenmiş

TEK KUTUPLU DÜNYA TEHLİKESİ

Türk Dostluk Heyetinin Başkanlığını üstlenen TRT İstanbul Bölge Müdürü Abdülhamit Avşar da tek kutuplu dünyanın tehlikelerinin görüldüğünü belirterek, hem Türk basının hem de Türk devlet ve hükümetinin Çin’deki gelişmeleri yakından takip ettiğini vurguladı. Avşar, Çin’in modern İpekyolu olarak adlandırılan, Bir Kuşak Bir Yol Projesine Türkiye’nin önemli katkı yaptığını söyledi.

9 bin 999 odalı yasak saray 1275 yaşında Kuran tüm duvarlara işlenmiş

9 BİN 999 ODALI YASAK SARAY

Yaklaşık 600 yıl boyunca, 24 hükümdara ev sahipliği yapan imparatorluk sarayı Yasak Şehir tüm ihtişamıyla bugüne gelmiş. Saraya, üst düzey güvenlik önlemleri nedeniyle “Yasak Şehir” deniliyor. Öncelikle sarayın etrafı su kanallarıyla çevrilmiş. Tabanı, düşmanların toprağı kazarak girmesini önlemek için 1.5 metre uzunluğunda taş bloklarla kaplanmış. Hamam dışında hiç bir yerde ağaç olmasına izin verilmemiş ki yine ağaçlara saklanarak şehre sızılmasın. 9 bin 999 odalı sarayda hükümdarlar her gün farklı bir odada dinlenmeye çekilirmiş; hangi gün, hangi odada uyuduğunu yakın koruma dışında kimse bilmezmiş. Zaten yaklaşık 600 yıl boyunca hiçbir hükümdar, bu sarayda saldırı ve suikaste uğramamış.

9 bin 999 odalı yasak saray 1275 yaşında Kuran tüm duvarlara işlenmiş

NEDEN 10 BİN ODALI DEĞİL?

Peki ama neden 10 bin odalı değil de 9 bin 999 odalı, diye soruyorsanız hemen söyleyelim.

Çin tarihinde Gök Tanrısının sarayında 10 bin oda olduğuna inanılıyor ve bu nedenle imparatorun sarayında 9 bin 999 oda olduğu ifade ediliyor.

9 bin 999 odalı yasak saray 1275 yaşında Kuran tüm duvarlara işlenmiş

EJDERHAYA TIRMANMA YARIŞI

Uzaydan da görülen, insan eliyle yapılmış en uzun güvenlik duvarı olan Çin Seddi kuş bakışıyla bir ejderhayı andırıyor. Gazetecilerin, tırmanma yarışına sahne olan, yüksekliği 4-6 metre; uzunluğu 21 bin kilometreyi bulduğu iddia edilen duvar, 20 uygarlık tarafından inşa edilmiş. Temeli Milattan önce 221 yılında atılmış.

TARİHİ BOZMADAN KENTSEL DÖNÜŞÜM  

Çin Seddi’nin ardından bin 100 kilometre uzaklıktaki Şian’a yolculuk, ortalama hızı 250 kilometre olan, zaman zaman hızı 310 kilometreye ulaşan hızlı trenle yapıyoruz.

Hem Pekin merkezde hem de iki kent arasında on binlerce konut, iş merkezi, sosyal donatı alanı inşa edilirken, günlük yaşamın olabildiğince sakin devam etmesi gazetecileri şaşırtan ikinci nokta oluyor. Ne yollar kapanmış, trafik alt üst olmuş ne de moloz yığınlarından oluşan görsel bir kirlilik var. Her şey planlandığı şekilde, programa uygun olarak sürüyor. Kentsel dönüşüm, orta halli refah toplumu hedefi çerçevesinde aralıksız sürüyor.

9 bin 999 odalı yasak saray 1275 yaşında Kuran tüm duvarlara işlenmiş

TERRAKOTTA SAVAŞÇILARI

Şian’da dünyanın en önemli arkeolojik buluntularından sayılan Terrakotta (Toprak Askerler) ordusu büyük ilgi görüyor. Günlük ortalama ziyaretçi sayısı 10 bini bulurken, özel günlerde bu sayı 60 ila 80 bine çıkabiliyor. 1974 yılında bir çiftçi tarafından bulunan, atları, at arabaları, okları ve bronz kılıçlarıyla 2 bin yıldır yerin altında kalan ordudaki 8 bin askerin her birinin yüz ifadesinin ayrı oluşuyla hayranlık uyandırıyor. Askerlerin, 520 atıyla birlikte 130 savaş arabası, 150 süvari atı bulunduğu tahmin ediliyor. 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine alınan bu ordunun, Çin’in ilk imparatoru Çin Şi Huang’ın mezarını koruduğuna inanılıyor.

9 bin 999 odalı yasak saray 1275 yaşında Kuran tüm duvarlara işlenmiş

1275 YAŞINDA, KUR’AN TÜM DUVARLARA İŞLENMİŞ

İpek Yolu’nun kara hattının başladığı Şian’da merkezinde Büyük Cami dikkat çekiyor. 742’de Tang Hanedanlığı tarafından inşa edilen caminin duvarlarına Kur’an-ı Kerimin tamamını oluşturan 30 cüz, ahşap üzerine oyularak işlenmiş. İslami kültür ve motiflerin yanı sıra geleneksel Çin mimarisinin izlerini taşıyan cami, nadir eserlerden biri olarak tanınıyor.

9 bin 999 odalı yasak saray 1275 yaşında Kuran tüm duvarlara işlenmiş

8 MOTOSİKLETLİ GÖSTERİ NEFES KESTİ

Çin’in geleceğini simgeleyen Şangay’da gazetecileri en çok şaşırtan ise Era Grubunun akrobasi şovları oldu. Özellikle başka ülkelerde 4 motosikletle yapılan şovun, bir kürenin içinde 8 motosikletle yapılması nefesleri kesti.

PİYANGO VURAN ÜSTE PARA ÖDÜYOR

Trafikte dünyanın bütün büyük kentlerinde olduğu kadar bir sıkışıklık söz konusu iken ülke hızlı tren ağları, şehirler metro hatlarıyla örülmüş. Kent içi ulaşımda bisiklet ve motosikletin yanısıra üç tekerlekli küçük yük araçları dikkat çekiyor. Özel araç sahibi olmak piyangodan para kazanmaya benziyor; talep için sıraya giriliyor. İki ayda bir çekiliş yapılıyor. 10 ila 20 yılda sıra ancak geliyor. Plaka alma piyangosu vuran kişi, üste devlete yaklaşık 50 bin lira ödüyor.

9 bin 999 odalı yasak saray 1275 yaşında Kuran tüm duvarlara işlenmiş

Dünyadaki gelişmelere büyük bir hızla uyum sağlayan Çin, elektrikli araç konusunda hem teknolojik araştırmalar yapıyor; hem üreticileri hem de tüketicileri tercihlerini bu türde yapmaları için teşvik ediyor.

Bilimsel araştırmalar, nano teknoloji Çin’in her alanda üzerinde durduğu en önemli konuların başında geliyor. Televizyon ve gazetelerinde yeni medya düzenine uyumda da şimdiden büyük yol kateden Çin’de 500 bin tirajlı, yıllık 60 milyon gelirli basılı gazeteyi bile kapatmışlar. Bunun yerine dijital gazeteye geçerek hem tirajı hem de gelirlerini ikiye katlamışlar.

9 bin 999 odalı yasak saray 1275 yaşında Kuran tüm duvarlara işlenmiş

3 BİN YILDIR MEMURLAR, MERKEZİ SINAVLA

Dünyanın en eski devletlerinden olan Çin’de memur olmak için 3 bin yıl önceden beri merkezi sınav yapılıyor. Diplomatlar, Çin’de kararların ortak akılla alındığını, kapalı kapılar ardında günler süren müzakereler yapıldığını, en doğru, en güzele ulaşmak için bütün detayların gündeme getirildiğini belirterek, “Bir şey yapılmadan önce planlaması uzun sürer. Ama karar alındıktan sonra uygulama hızlı olur çünkü tüm detaylar düşünülmüş ve planlanmıştır. Devlet memurları da özel bir sınavla seçilir” bilgisini verdiler.

Kara Cuma nedir? Neden Black Friday deniyor? Kara Cuma (Black Friday) geleneği ve ismi tamamen ABD tarihinden kaynaklanıyor. İşte hikayesi…

9 bin 999 odalı yasak saray 1275 yaşında Kuran tüm duvarlara işlenmiş

SON 24 SAATTE NE OLDU?

Son 24 saatte ne oldu? (02.12.2017)İşte 'Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı