GeriEkonomi İNTES: Çimentoda kartelleşme var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İNTES: Çimentoda kartelleşme var

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu, çimento fabrikalarının çok ”uçuk” rakamlara satıldığını belirterek, “çimentoda kartelleşme var” dedi.

İNTES'in üyelerine verdiği iftar yemeğinde konuşan Koçoğlu, geçen yıl çimentoda 30 dolar fahiş kar edildiğini ve yılda 2 milyar doların ”havaya uçtuğunu” savundu. Çimentonun üçte birinin kamu yatırımlarında kullanılması nedeniyle bu paraya karşılık kamunun her yıl 600 milyon dolar çimentoya fiyat farkı ödeyeceğini anlatan Koçoğlu, geriye kalan 1.4 milyar doların da tüketicilere ödetildiğini söyledi.

Bu yıl 6 kere zamlanan çimentonun 82.5 dolara iç piyasaya satıldığını ifade eden Koçoğlu, ancak yine bu yıl yurtdışına 35 dolara çimento ihraç edildiğini kaydetti.

Koçoğlu, şöyle konuştu: “Devlet Planlama Teşkilatı'nın (DPT) da tarıma dayalı inşaat sektörüne önem vermesi lazım. Sayın Abdüllatif Şener tarım sektörüne hiç sıcak bakmadı. Ödeneklerde çok az bir artış var. Kıt ödeneklerle verimli çalışamıyoruz. Maliye Bakanlığı uçan kuşun vergi yükünü bile bizden alıyor. Sektörde karlar çok azaldı. Kimi zaman zarar ediyoruz. Buna rağmen kuyruğu dik tutmaya çalışıyoruz. Devlet Su İşleri'nden (DSİ) artık hırsız-polis oyununu bırakmasını istiyoruz. Oluşmuş mahkeme kararları emsal olarak uygulanmalı.”

DSİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu da konuşmasında göreve geldiğinden buyana ödenekleri yüzde 100 arttırdıklarını söyledi. Eroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan kullanılmayan ödeneklerin ve özelleştirme gelirlerinin DSİ yatırımlarına aktarılmasını isteyeceğini söyledi. DPT ve Hazine müsteşarlıklarıyla konuyu görüştüğünü ve ikna ettiğini belirten Eroğlu, önümüzdeki hafta YPK'da bir sunuş yapacağını ve bunun ardından konunun netleşeceğini bildirdi.
(ANKARA/A.A)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle