GeriEkonomi İnternette dev işbirliği
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İnternette dev işbirliği

İnternette dev işbirliği
refid:3864103 ilişkili resim dosyası

Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan Microsoft Başkanı Bill Gates'le yaptığı görüşmede Microsoft ile Doğan Grubu'nun internet alanında işbirliğine gitme kararı alındı. İki şirket Türkiye'de bir internet arama motoru kurulması için ortaklık yapacak.

Üç günlük ziyaret için Türkiye'ye gelen Microsoft Başkanı Bill Gates, Çırağan Sarayı'nda Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan ve Doğan Holding Yayın Başkan Yardımcısı ve Doğan Online Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan'la biraraya geldi.

Microsoft Ortadoğu ve Afrika Başkanı Emre Berkin, Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arıkan, Başkan Yardımcısı Ali Faramawy ve Önder Sönmez'in de bulunduğu toplantıda Doğan, Gates'i Türkiye'de görmekten mutluluk duyduğunu belirtti.

Gates'in çağ değiştirdiğini söyleyen Doğan, "Çağı yeniden yaratan işadamıyla tanışmaktan mutluyum. Size iki konuda teşekkürümü iletmek istiyorum. Bir yıl içinde iki defa Türkiye'ye gelerek ülkemize verdiğiniz önemi gösterdiniz. Ayrıca sizi ve eşinizi sağlık alanında vakıflar aracılığıyla yaptığınız çalışmalarınızdan dolayı da tebrik ediyorum. Son Davos toplantısı sırasında dünyada veremle mücadeleye yaptığınız katkıyı 900 milyon dolara çıkarmanızı taktirle izliyoruz." dedi.

Doğan, "Bizim de toplumsal sorumluluk kampanyaları yapan bir vakfımız var. "Baba beni okula gönder" kampanyası çerçevesinde 25 kız öğrenci yurdu yaptırıyoruz." dedi.

ABD'den örnek verip Türkiye'de gazete okuma oranlarıyla ilgili sorular soran Gates'i, Doğan, Haziran ayında Moskova'da yapılacak Dünya Gazeteler Birliği (WAN) kongresine davet etti. Toplantıya katılmaktan büyük onur duyacağını söyleyen Gates, ancak tarihin plan yapmak için çok yakın olduğunu belirterek programını ayarlamaya çalışacağını belirtti.

Konuşmanın giriş bölümünde Doğan Gurubu hakkında bilgi veren Hanzade Doğan: "Arama motoru ve internet üzerinden telefon konuşması konularında işbirliğine hazır olduklarını" söyledi ve şöyle devam etti: "Sizin öteki ülkelerde yaptıklarınızı da dikkatle izliyoruz. Türkiye'de yapacağınız faaliyetlerin, öteki gelişmekte olan ülkelerden bir farkı var. Türkiye'de Doğan Grubu gibi güçlü bir medya kuruluşu var." dedi.

Bill Gates bu durumun bilincinde olduklarını belirterek şunu söyledi:"Biz teknoloji alanında hizmet veren bir şirketiz. Doğan Grubu'nun da güçlü bir içerik varlığı var. Arkadaşlarımız derhal bir ortak çalışma gurubu oluştursunlar. Bu gurup en geç üç ay içinde faaliyete geçsin."

İnternette dev işbirliği

Internet üzerinden televizyon yayıncılığında da ortaklığa gidilebileceğini ancak aciliyetin arama motoruyla ilgili ortaklıklarda olduğunu söyleyen Gates, "Bizim reklam verenlerle irtibatımız yok. Bu her iki taraf içinde kazan kazan stratejisi olabilir. İçerik bizim işimiz değil. Medya lideri olan bir kuruluşla ortaklığa gitmekten memnuniyet duyarız" diye konuştu.

Aydın Doğan'ın Türkiye'yi nasıl bulduğunu sorması üzerine Gates, "Çok etkilendim. Türkiye'yi ben Avrupa'nın enerjik parçası olarak görüyorum. Bence harika bir ülke. Türkiye'nin gelişmesi dışarıda bilinmiyor. Türkiye anlatılmayan hikaye gibi" dedi.

45 dakikalık görüşmenin sonunda Gates'i tekrar Türkiye'ye tatile çağıran Aydın Doğan, "Bu sefer tatilinizde medyanın yoğun ilgisinin olmamasını garanti ederim" diye de espri yaptı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle