GeriEkonomi İnternette 12 milyon dolarlık reklam var
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İnternette 12 milyon dolarlık reklam var

İnternette 12 milyon dolarlık reklam var
refid:3790573 ilişkili resim dosyası

İnternet üzerinden reklam vermenin kurallarını düzenleyen Interactive Advertising Bureau’nun (IAB) Başkanı Greg Stuart, ABD’de internetteki reklam pastasının 12 milyar dolara ulaştığını söyledi. Stuart, Türkiye’de bu büyüklüğün 12 milyon doları ancak bulduğunu vurguladı.

MERKEZİ ABD’de bulunan bulunan Interactive Advertising Bureau’nun(IAB) Başkanı Greg Stuart, internetin reklam veren için avantajlı mecralardan biri olduğunu söyledi. Her 1 dolarlık tanıtım yatırımının farklı mecralarda geri dönüşü değerlendirildiğinde internetin yüksek geri dönüşüm gösterdiğini vurgulayan Stuart, "ABD’de bir kamyon şirketi reklam bütçesinin bir kısımını televizyondan internete kaydırdı ve büyük bir satış artışı sağladı" dedi.

HIZLI BÜYÜDÜ: Stuart, ABD’de internet reklamı pazarının geçtiğimiz bir yılda yüzde 30, Türkiye’de ise yüzde 50 büyüdüğünü söyledi. İnternet reklamı pazarının ABD’de 12 milyar dolar, Türkiye’de ise 12 milyon dolarlık bir hacme sahip olduğuna dikkat çeken Stuart, "İnternet reklamı pazarında büyük potansiyel var, hızlı büyüme olacak" dedi. İnternet kullanan sayısında hızlı artış olmasına rağmen, internete verilen reklamların aynı oranda artmadığına dikkat çeken Stuart, "Reklam pazarlamacıları ve yöneticiler hálá eski alışkanlıklarıyla davranıyorlar ve internete yeterince reklam vermiyorlar" diye konuştu.

3.5 MİLYON KULLANICI: Türkiye’de internet kullanıcı sayısının 10 milyon, interneti sürekli ve uzun süre kullanan sayısının ise 3.5 milyon olduğunu hatırlatan Stuart şunları söyledi: "Türkiye gibi internet kullanımının henüz başında olan ülkelerde de internet reklamı konusunda büyük şans var. Çünkü bu ülkelerde internet kullanımı hızla artıyor. Üstelik bazı kişiler internet tutkunu haline geliyor ve internet başında uzun saatler geçiriyor.Bu da internetin Türkiye’de ki potansiyelini gösteriyor."

HERKES REKLAM VEREBİLİR: Stuart, internete reklam vermenin bir başka avantajının da maliyet olduğunu dile getirdi. İnternete reklam vermek için çok büyük mali kaynağa gerek olmadığını vurgulayan Stuart, "İnternet küçük işletmelerin de uluslararası tanıtım yapabileceği bir mecradır, bu da işini geliştirmek isteyen küçük yatırımcılar için büyük avantajdır" dedi.

IAB TÜRKİYE KURULACAK: Interactive Advertising Bureau’nun Türkiye’de kurulması için de çalışmalar yapıldığını kaydeden GregStuart, "Biz tıpkı ABD’de olduğu gibi Türkiye’de de internet üzerinden yapılan reklamların belli bir standarda oturmasını istiyoruz" dedi. IAB’nin internet mecrasına verilen reklamların düzenini sağladığını, henüz yeni oluşan bu alanda standartların oturması için çalıştığını belirten Stuart, "Türkiye henüz çok yeni olan bu alanda gerekli düzenlemeleri yapıp, diğer ülkelere göre öne geçecektir. Türk insanı yenliğe çok açık internet reklamcılığı Türkiye’de çok tutacak" diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle