GeriEkonomi İnterneti çocuk öğretiyor, ‘filtre’ye kimse bakmıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İnterneti çocuk öğretiyor, ‘filtre’ye kimse bakmıyor

İnterneti çocuk öğretiyor, ‘filtre’ye kimse bakmıyor
refid:17822103 ilişkili resim dosyası

Ağustos ayında uygulamaya girecek olan internet filtrelemesini değerlendiren TTNet Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, “Çocuklar anne ve babalarına interneti öğretiyor. Bizim filtrelenmiş özel paketlerimiz pek ilgi görmedi” dedi.

BİLGİ Teknolojileri İletişim Kurumu’nun (BTK) 22 Ağustos’ta yürürlüğe girecek yeni yönetmeliği internette filtrelemelerini değerlendiren TTNet Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, “Çocuklar için ücretsiz filtreleme programı çok fazla ilgi görmedi. Türkiye’de bazen çocuklar anne ve babalarına interneti öğretiyor” dedi.

Pazar araştırmaları var

İnternetle ilgili son gelişmelerianlatan Tahsin Yılmaz, şöyle konuştu: “Biz Türkiye’deki 18.5 milyon haneye interneti ulaştırmak amacıyla yola çıktığımız için çok sayıda pazar araştırmaları yapıyoruz. Bu araştırmalarda evinde internet istemeyenlerin sebepleri arasında, ekonomik zorluk ve çocuklarını internetten korumak geliyor. Çocuklarını zararlı içeriklerden korumak isteyen aileler çocuğu zaman bunun yöntemlerini bilmedikleri için evine internet almıyor. Bizde bunu görerek ‘Aile Koruma Şifresi’ ismiyle filtreleme paketi uygulamaya koyduk. Ayrıca Türk Telekom’un ‘Nette Çocuk Var’ programını da kullanarak abonelerimize ücretsiz filtreleme olanağı sunduk. Ancak yeterince ilgi görmedi.”

Çocuklar öğretiyor

Yılmaz, bu uygulamaların yeterli ilgiyi görmemesinin aralarında Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerine de erişimin engellenmesi olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Aileler bazı kısıtlamalar getirebiliyordu. Ancak yeni nesil interneti ailesinden daha iyi biliyor. Çocuklar anne babaya öğretiyor. Ancak kullanım çok düşük kaldı, servis çok işe yaramadı. 22 Ağustos için hazırlık yapıyoruz. Yaşanan tartışmaları da sağlıklı buluyorum. Bunların tartışılmasında yarar var.”

2 bin 200 adaya mektup gönderdi

TTNet Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, “Seçim nedeniyle 2 bin 200 milletvekili adayına mektup gönderdik. Seyahat halinde hızlı şekilde televizyon takibi yapabilirler. Gündemi takip siyasiler için önemli. Başbakana da mektup gönderdik” dedi.

Tivibu’yu dört ekrana taşıdı rekor kırdı

TİVİBU’yu farklılaştırmaya çalıştıklarını belirten TTNet Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, şunları söyledi: “Hedefimiz Tivibu’yu dört ekrana taşımaktı. TV ve bilgisiyardan sonra tablet bilgisayar ve Tivibu cep ile bunu yaptık. Şu anda bu alanda en çok talep gören uygulamaların başında geliyoruz. Cep telefonu uygulamamızda 15 dakika yayını geri alma özelliğiyle ilke imza atıyoruz. Türkiye’de 33 bin civarında iPad ve 800 bin civarında iPhone var. Bu cihazların tümüne Tivibu cep uygulamasının yayılacağını düşünüyorum. TİVİBU cep uygulamasının yedinci gününde  41 bin 600 kişi tarafından telefonlarına indirildi.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle