GeriEkonomi İnternete Torba zammı kapıda
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İnternete Torba zammı kapıda

İnternete Torba zammı kapıda
refid:25570349 ilişkili resim dosyası

Torba yasada yer alan internet suçlarına ilişkin düzenlemede kişisel gizlilik konusunda gösterilen kaygının yanı sıra, internet servis sağlayıcıların bilgileri saklama zorunluluğu sektöre önemli bir ek maliyet getirecek.

MECLİS Plan ve Bütçe Komisyonu’nun gündemindeki, çeşitli kanunlarda değişiklik yapan 5651 sayılı Kanun değişikliklerini de içeren “torba tasarı”da yer alan internet suçlarına ilişkin düzenlemeler tartışılmaya devam ediyor. Sivil toplum örgütlerinin de “internete sansür uygulamalarını artıracak nitelikte” değerlendirmesini yaptığı değişikliğin, aynı zamanda internet servis sağlayıcılarına büyük bir ek maliyet getireceği de öngürülüyor.

MİLYONLARCA DOLARLIK MALİYET

Türkiye’deki 34 milyon internet kullanıcısının bilgilerinin iki yıl saklanması milyonlarca dolarlık bir maliyete sebep olacağı düşünülüyor. İnternet sektöründen bir uzman, konuyla ilgili şunları söyledi: “1 milyon kullanıcısı olan bir servis sağlayıcı için 4-5 milyon dolarlık bir ilk yatırım yatırım sözkonusu olacaktır. Bir servis sağlayıcının bu yatırımı en geç 2 senede geri alması ekonomik bir zorunluluktur. Çünkü bu tür sistemler üçüncü yıldan sonra yaşlanıp daha çok bakım, yedek parçaya ihtiyaç duymaya başlarlar. En geç 4 yılı tamamladığında ekonomik ömürlerini doldururlar.
Buna ek olarak bu sistemi işletmek için gereken iş gücü, enerji maliyetleri de hesaplarsanız sonuçta internet abonelerine yansıyacak bir maliyet oluşuyor.”

FATURAYA YÜK GETİRECEK

Maliyet kişisel hakların gizliliği tartışmaların da büyük yer almasada internet abonelerinin faturalarına ek bir yük olarak yansıyacağı tartışılıyor. Sektör yetkilileri her bin kullanıcı için 2 yıllığına saklanacak bilgi miktarının yaklaşık 2-3 terabyte arasında olacığını düşünüyor. Normal koşullarda bu bilgilerin sıkıştırılarak daha tasarruflu bir şekilde saklanabileceğini söyleyen yetkililer, ancak bu durumda bilgiler üzerinde arama yapılamayacağını belirtiyor.
Aynı zamanda bilgilerin güvenilirlik açısından en az iki kopya şeklinde saklanması gerekeceği belirtiliyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle