GeriEkonomi İnternet telefonu yarışına Microsoft da katılıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İnternet telefonu yarışına Microsoft da katılıyor

Dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft internet hatları üzerinden ses iletimini sağlayan VOIP (Voice Over IP teknolojisini) müşterilerine kullandırmaya başlıyor.

Microsoft’un VOIP alanında hizmet vermek amacıyla Teleo adlı şirketi satın aldığı, bu yolla İnternet servisleri alanında rakibi olan Yahoo ve Google’un VOIP alanında yaptığı ataklara yanıt vermek istediği belirtildi.

Geçtiğimiz Haziran ayında tanınmış internet servis sağlayıcılar olan Yahoo ve Google arka arkaya internet telefonu hizmeti vermeye başlayacaklarını duyurmuşlardı.

Microsoft VOIP hizmetini MSN üzerinden verecek. Böylece ‘chat’ yapanlar istedikleri taktirde diğer telefon hatlarını da kullanarak biribiriyle konuşabilecek.

TEK TUŞLA ARAMA:

Devreye girecek sistemle Microsoft kullanıcılarının, telefonlarına kaydettikleri bir numarayı tek tuşla internet üzerinden arayabileceğini belirten uzmanlar, bu opsiyonun kullanıcılara önemli kolaylıklara sağlayacağına dikkat çekti. Microsoft’un devreye sokacağı yeni hizmetin hangi yöntemle ücretlendirileceği ise kesinlik kazanmadı. Microsoft’tan yapılan açıklamada, VOIP hizmetinin paket olarak, tek, tek yada reklam sayfaları tıklanarak ödenebileceği bildirildi. MSN’de varolan bir teknoloji reklamların tıklanarak izlenmesini sağlıyor. MSN tıklama başına reklam verenden para alıyor, bu nedenle reklam sayfalarını ziyaret edenler MSN tarafından çeşitli şekillerde ödüllendiriliyor. Microsoft’un Google ve Yahoo’dan sonra VOIP hizmeti vermeye başlamasının, bu alandaki rekabeti arttıracağı ve yakın gelecekte rekabet nedeniyle internet üzerinden konuşma ücretlerinin düşeceği belirtildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle