GeriEkonomi İnternet kulanıcı sayısı 1 milyon 200 bin oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İnternet kulanıcı sayısı 1 milyon 200 bin oldu

Ulaştırma Bakanlığı'nda oluşturulan İnternet Üst Kurulu'ndan alınan bilgiye göre, Türkiye'de internet abonelerinin sayısı, bilgisayar firmalarının düzenlediği kampanyalar ve özellikle okullarınyanıbaşlarında peş peşe açılan internetcafeler nedeniyle önemli ölçüde arttı.
İnternete abone olanların sayısı Ocak ayı sonu itibariyle 350 bine, internetin sayım mekanizmaları içerisine giren internete kayıtlıbilgisayar sayısı da 100 bine ulaştı. İnternet Üst Kurulu üyelerinin saptamalarına göre, halen Türkiye'de 1 milyon 200 bin kişi internet kullanıyor.
Kullanıcılar arasında da üniversiteler başı çekiyor. Üniversitelerde toplam 200 bin kişi internetten yararlanıyor.
Türkiye'de internete erişimin altyapısını sağlayan Türk Telekom, Turnet ve TTNet üzerinden internet meraklılarına bu hizmeti veriyor. Türk Telekom'un dışında yaklaşık 50 firma da internete erişim için abone kaydediyor. İnternet servis sağlayıcıları arasında bankaların dayer alması dikkati çekiyor.

BİLİŞİM PAZARI DA BÜYÜDÜ:
Öte yandan, İnterpro Pazar Araştırma Merkezi'nin verilerine göre, 1999 yılında Türkiye bilişim pazarı da yüzde 42.5 oranında büyüme kaydetti. Bilgi teknolojileri pazarında 2 milyar 640 milyon dolar, iletişim teknolojileri pazarında da 9 milyar 752 milyon dolarlık işlemyapıldı.
Bilgisayar satışları da geçen yıl 1998 yılına göre yüzde 26.7 oranında arttı. Türkiye'de 1999 yılında son 3 ayı kesinleşmemiş rakamlarla 525 bin adet bilgisayar satıldı. Satışlardaki artışa karşıngelirlerde yüzde 4.7'lik azalma görüldü. Türkiye bilgisayar pazarında 1998'de 554 milyon, geçen yıl da 528 milyon dolarlık satış yapıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle